İran Uzmanlar Meclisi ABD'ye karşı "ezici" cevap istedi

İran Uzmanlar Meclisi ABD'ye karşı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 23:41

İSTANBUL (AA) - İran'ın Uzmanlar Meclisi, aşırı muhafazakar kimliğiyle tanınan Ayetullah Cenneti'nin başkanlığında yaptığı ilk toplantıda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye "ABD'ye taviz vermekten kaçınması" çağrısında bulundu.

İran'ın Tasnim haber ajansına göre, aşırı muhafazakar kimliğiyle tanınan Ayetullah Ahmed Cenneti'nin başkanlığında yapılan ilk toplantı sonrasında Uzmanlar Meclisi tarafından yayımlanan bildiride, ABD'nin nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine uymadığı iddia edilerek, Ruhani hükümetinden ABD'ye karşı "ezici" cevap vermesi istendi.

Bildiride ayrıca, hükümete, Ruhani'nin "toplumsal uzlaşma" dediği, ülkedeki muhafazakarların ise "İran'ın kırmızı çizgilerinden vazgeçmesi ve ABD'ye verilecek tavizler" olarak adlandırdığı "BERCAM 2 ve 3"ten (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) kaçınma çağrısında bulunuldu.

İran'da ülkenin en kritik kurumlarından, dini lideri denetleme ve yeni dini lideri belirleme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi'nde dün yapılan başkanlık seçimini aşırı muhafazakar kanadın önde gelen isimlerinden Ayetullah Ahmed Cenneti kazanmıştı.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Cenneti, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Batı'ya yanaşma çalışmalarına karşı muhalefeti ile de tanınıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×