İran ile nükleer anlaşma

- İran, nükleer anlaşmada kaldırılacağı belirtilen bazı yaptırımların hale devam ettiğini açıkladı

İran ile nükleer anlaşma
26 Eylül 2016 Pazartesi 15:47

VİYANA (AA) - İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkesinin P5+1 ülkeleriyle yaptığı nükleer anlaşmada yer alan yaptırımların hala hafifletilmemesinin Tahran'ın anlaşmaya bağlılığını riske atacağını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAE) genel kurulunda konuşan Salihi, İran'ın tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, ancak nükleer anlaşmada yer alan "tüm yaptırımların kapsamlı ve hızlı şekilde kaldırılması" şartının henüz tamamlanmadığını ifade etti.

Nükleer anlaşmada kaldırılacağı belirtilen bazı yaptırımların hale devam ettiğini, yaptırımların kaldırılmamasının anlaşmayı tehlikeye düşürdüğünü kaydeden Salihi, anlaşmanın devamlılığının tarafların karşılıklı ve tam uygulamasına bağlı olduğunu belirtti.

Nükleer anlaşma, 14 Temmuz 2015'te İran ile P5+1 ülkeleri olarak da bilinen ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve Almanya'nın yanı sıra Avrupa Birliği'nin (AB) katılımıyla Viyana'da imzalanmıştı.

ABD yönetimi İran'la nükleer anlaşmanın her bakımdan başarılı olduğunu savunsa da Tahran yönetimi, uluslararası mali yaptırımların yeterince hızlı kaldırılmadığını iddia ediyor. Salihi, konuşmasında belirli bir ülkenin ismini zikretmese de İranlı diğer yetkililer konuyla ilgili açıkça ABD'yi suçlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×