Irak'taki siyasi gelişmeler

- Meclisi'nin, Maliye Bakanı Zebari'nin gensoruya yanıtının "ikna edici olmadığı" yönündeki kararı, Kürt gruplarla Şii koalisyon arasındaki siyasi tartışmayı alevlendirdi

Irak'taki siyasi gelişmeler

BAĞDAT (AA) - Irak Meclisi'nin, Kürt kökenli Maliye Bakanı Hoşyar Zebari'nin verilen gensoruya yanıtının "ikna edici olmadığı" yönündeki kararı, Kürt gruplarla Şii Kanun Devleti Koalisyonu arasındaki siyasi tartışmayı alevlendirdi.

Parlamentosundaki Kürditsan İttifakı Milletvekili Muhsin Sadun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bakan Zebari'nin gensoruya verdiği yanıtının ikna edici olup olmadığını yeniden oylamaya sunmak için 85 milletvekilinin imzasını topladık. Topladığımız imzaları meclis başkanlık komitesine teslim ettik ve konuyla ilgili salı günü yapılacak oturumda dönüş bekliyoruz." dedi.

Zebari'nin gensoruya yanıtının olağan bir ortamda oylamaya sunulmadığını ifade eden Sadun, oylamanın yapıldığı oturumda bir Kürt kadın milletvekiline diğer bazı milletvekillerince saldırıldığını, bunun üzerine sözlü tartışmaların yaşandığını ve bu yaşananlardan dolayı oturumu terk ettiklerini aktardı.


-"Bundan sonraki adım güvenoyunu çekmek"


Kanun Devleti Milletvekili Abdülselam Maliki ise "Meclis, Bakan Zebari'nin gensoruya yanıtının ikna edici olmadığına karar verdi. Bundan sonraki adım Bakandan güven oyunun çekilmesi için oturum tarihi belirlemektir. Buna doğru da ilerliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Zebari hakkında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle meclise gensoru veren eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin başını çektiği Kanun Devleti Milletvekili Heytem Cuburi, sosyal medyadaki hesabından yaptığı açıklamada, "Maliye Bakanı Zebari'nin güvenoyunu geri çekerek bakanlıktan düşürülmesi için mecliste 100'den fazla milletvekilinin imzasını topladık." ifadesini kullandı.

İran'a yakınlığı ve mezhepçi politikalarıyla bilinen Cuburi, Zebari'nin de hazır bulunduğu meclis oturumunda yaptığı konuşmada, Zebari'nin şahsı ve korumalarına kiraladığı evler için bakanlık bütçesinden büyük miktarda meblağlar tahsis ettiğini ileri sürerek, Zebari'nin bunun yanı sıra korumalarının istirahat günlerinde Bağdat'tan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) intikal için kullandığı kiralık uçaklara yıllık 2 milyon dolar bütçe tahsis ettiğini ve bunların yasa dışı olduğunu savunmuştu.

Irak Meclisi'nde 27 Ağustos'ta yapılan oylama sonucu milletvekillerin mutlak çoğunluğuyla Zebari'nin gensoruya verdiği yanıtın ikna edici olmadığına karar verilmişti.

Mecliste, Salı günü düzenlenecek oturumda Maliye Bakanı Zebari hakkında güvenoyu oylamasının yapılması bekleniyor.

Irak Meclisinde hükümetten ayrı olarak tek tek bakanlar için de güven oylaması yapılıyor. İç tüzüğe göre 328 sandalyeli mecliste bir bakanın güvenoyu alabilmesi için 165 oya ulaşması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×