Irak'taki siyasi gelişmeler

-Reform Grubu Milletvekili Safi: -"Meclis'te yapılan oylama sonucu milletvekillerin mutlak çoğunluğuyla Maliye Bakanı Zebari'nin gen soruya verdiği cevabın ikna edici olmadığını tespit edildi"

Irak'taki siyasi gelişmeler

BAĞDAT (AA) - Irak Meclisi'nde, Maliye Bakanı Hoşyar Zebari'nin yolsuzluklarla ilgili gen soruya verdiği cevabın ikna edici bulunmaması nedeniyle önümüzdeki günlerde hakkında güven oylaması yapılacağı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Reform Grubu Milletvekili Ali Safi, "Meclis'te yapılan oylama sonucu milletvekillerin mutlak çoğunluğuyla Maliye Bakanı Zebari'nin gen soruya verdiği cevabın ikna edici olmadığı tespit edildi." dedi.

Safi, meclisteki bir grup milletvekilinin Kürt Bakan Zebari'den güvenoyunun geri çekilmesi için imza topladığı bilgisini paylaşarak, bunun önümüzdeki hafta düzenlenecek oturumda meclisin gündemine sunulacağını aktardı.

Irak meclisinde hükümetten ayrı olarak tek tek bakanlar için de güven oylaması yapılıyor. İç tüzüğe göre 328 sandalyeli mecliste bir bakanın güvenoyu alabilmesi için lehine kullanılan oy sayısının 165'e ulaşması gerekiyor.

Mecliste iki gün önce yapılan oylama sonucu Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi görevinden düşürülmüştü.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×