Irak'taki olaylar

- Bayram dolayısıyla başkent Bağdat başta olmak üzere pek çok kentte güvenlik güçleri görevlendirildi - Bağdat'taki şiddet olaylarında 8 kişi öldü, 14 kişi yaralandı

Irak'taki olaylar

BAĞDAT (AA) - Irak'ın başkenti Bağdat ile Şiilerin yoğunlukta olduğu kentlerde, terör örgütü DAEŞ'in muhtemel saldırılarına karşı, binlerce polis ve askerin görevlendirildiği bildirildi.

Bağdat Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanması beklenen caddeler kapatıldı; bayram namazının kılınacağı camiler, eğlence mekanları ile parklarda görevli polis sayısı artırıldı.

DAEŞ'in vatandaşların toplu bulunduğu mekanlara saldırı yapmayı amaçladığı, bu nedenle Bağdat Operasyonlar Komutanlığınca kontrol noktalarındaki teftişlerin artırılması yönünde talimat verildiği belirtildi.

Bağdat'ın yanı sıra Zi Kar, Kerbela, Necef, Basra, Musenna, Ed-Divaniyye ve Diyala'da da farklı noktalara polisler konuşlandırıldı.

Alınan önlemlere rağmen başkentin farklı bölgelerinde meydana gelen şiddet olaylarında 8 kişi yaşamını yitirdi.

Eş-Şa'b bölgesinde bir minibüste, El-Furat bölgesinde de bir dükkan önüne yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu 3 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

Diyala Köprüsü bölgesinde de Haşdi Şabi milislerinden birinin cenaze töreni sırasında bir kişinin havaya ateş açması sonucu ise 5 kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan, Irak polisi, Enbar'ın Er-Ratbe kentinde, DAEŞ'in içinde silah ve militan bulunan 20 araçla düzenlemeyi planladığı büyük bir saldırıyı engelledi.

Güvenlik güçlerinin, saldırının ardından çöle doğru kaçan militanlardan bazılarını öldürdüğü ve araçlarını kullanılamaz hale getirdiği belirtildi ancak sayıyla ilgili bilgi verilmedi.


Etiketler; #bağdat
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×