Irak'taki olaylar

- Başkent Bağdat ve güneydeki kentlerde düzenlenmesi planlanan bombalı saldırılar, ordu güçlerince önlendi - Düzenlenen hava operasyonunda 38 DAEŞ militanını etkisiz hale getirildi

Irak'taki olaylar

BAĞDAT (AA) - Irak ordusu, başkent Bağdat ve güneydeki kentlerde gerçekleştirilmesi planlanan bombalı saldırıları önledi ve düzenlediği hava operasyonuyla 38 DAEŞ militanını etkisiz hale getirdi.

Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, istihbarat biriminin, doğrudan DAEŞ'in lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin gözetiminde, intihar eylemcileri ve bomba yüklü araçlarla Bağdat ve güneydeki illerde düzenlemeyi planladığı büyük bir terör saldırısını önlediği ifade edildi.

İstihbaratın titiz çalışmalarının ardından intihar eylemcileri ve bomba yüklü araçların tespit edildiği DAEŞ mevzilerine 4 hava saldırısı düzenlendiği belirtilen açıklamada, aralarında örgütün önemli isimleri ve intihar eylemcilerinin de bulunduğu 38 DAEŞ militanının öldüğü aktarıldı.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Muvaffak er-Rabii, "DAEŞ, her yolu kullanarak Bağdat'ın ve güney illerinin güvenliğini sarsmaya çalışıyor" dedi.

Rabii, Bağdat ile güneyde güvenlik önlemlerinin artırılması ve saldırıları önlemek için vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Irak güvenlik güçleri, 2014'ten bu yana ülkenin kuzey ve batısındaki bölgelerde terör örgütü DAEŞ militanlarına yönelik operasyonlar düzenliyor. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da bu operasyonlara havadan destek veriyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×