Irak'taki olaylar

- Şiilerin önde gelen dini otoritesi Sistani: - "Bu eylemi (Karrada'daki saldırı) yapanlar, halk arasında mezhep fitnesi çıkarmak amacıyla olabildiğince çok kan dökmeyi hedeflediler"

Irak'taki olaylar

BAĞDAT (AA) - Iraklı Şiilerin önde gelen dini otoritesi Ali es-Sistani, başkent Bağdat'ın merkezindeki Karrada'da 292 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının "ülkede mezhep fitnesi çıkarmayı" hedeflediğini belirtti.

Şii Otoritesi Temsilcisi Ahmed es-Safi, Bağdat'ın güneyindeki Kerbela kentinde bir camide Sistani'ye vekaleten cuma hutbesinde verdiği mesajda, Karrada'daki saldırıyı kınayarak, "Bu eylemi yapanlar, halk arasında mezhep fitnesi çıkarmak amacıyla olabildiğince çok kan dökmeyi hedeflediler" dedi.

Irak Sünni Vakfı Başkanı Abdüllatif el-Himeyyim de terör saldırılarını kınayarak, bu eylemlere karşı "birlik olma" çağrısı yaptı. Himeyyim, Iraklıları terör eylemlerine ve "komplolara" karşı uyanık davranmaya çağırdı.

Iraklı Şii lider Ayetullah Muhammed Taki el-Müderris de yayımladığı açıklamada, halkın güvenlik durumunu takip edebilmesi için tüm bölgelerde emniyet güçleriyle işbirliği içerisinde çalışacak halk komiteleri kurulması çağrısında bulunarak, "Halkımızın kanı ucuz değil. Yaşanan her olaydan ibret almak için çabaların yoğunlaştırılması gerekli" ifadesine yer verdi.

Başkentin merkezindeki Karrada'da pazar günü meydana gelen bombalı saldırıda 292 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan dün, Şiilerin 10. imamları kabul ettikleri Ali el-Hadi'nin oğlu "Seyyid Muhammed"in Salahaddin'e bağlı Beled ilçesindeki mezarının yer aldığı alana düzenlenen 3 intihar saldırısında, mezarı ziyaret edenlerin de aralarında bulunduğu 50 kişi yaşamını yitirmiş, 65 kişi yaralanmıştı.

Bunun üzerine Şii din adamı Mukteda es-Sadr, kendisine bağlı milis gücü Seraya es-Selam'a (Barış Tugayları) bölgeye hareket ederek güvenliği sağlamaları talimatı vermişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×