Irak'taki KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma

- KYB Birinci Genel Sekreteri Resul, Goran Hareketi ile kısa süre içinde siyasi bir anlaşma imzalanacağını duyurdu

Irak'taki KYB ve Goran arasındaki siyasi anlaşma
16 Mayıs 2016 Pazartesi 00:00

ERBİL (AA) - Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Birinci Genel Sekreteri Kosret Resul, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile kısa süre içerisinde siyasi bir anlaşma imzalayacaklarını belirtti.

Resul'un ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Resul ile Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa'nın IKBY'nin Süleymaniye kentinde bir araya gelerek, her iki taraf arasında mutabakata varılan anlaşmanın kısa süre içerisinde imzalanıp, hayata geçirilmesinin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Resul, "Goran ve KYB ulusal birliğe vurgu yapıyor. Tüm tarafların bir olması çağrısında bulunup, sadece Kürdistan bölgesinin çıkarları için çaba harcanmasını istiyoruz. Kendinizi tüm ihtimallere de hazırlayın." dedi.

KYB ile Goran Hareketi'nin, IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) bölgedeki rolü ve öneminin farkında olduğunu belirten Resul, mevcut sorunun çözülüp aşılması ve Kürt birliğinin oluşturulması için KDP'den yardım çağrısında bulundukları kaydedildi.

KYB ve Goran arasında yapılan siyasi anlaşmaya da değinen Resul, "Söz konusu anlaşma bölgedeki siyasi ve mali krizin aşılması ile halkı refaha kavuşturmayı hedefliyor." ifadelerini kullandı.

IKBY'deki KYB ve Goran Hareketi politbüro ve başkanlık konseyi üyeleri önceki gün Süleymaniye kentinde yaptıkları ayrı toplantılarda bir araya gelerek, birçok konuyu içerisine alan 11 başlıklı bir anlaşma üzerinde mutabakata vardıkları duyurulmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×