Irak'taki gösteriler

- Irak Cumhurbaşkanı Masum: "Başbakanlık ofisine düzenlenen baskın, göstericilerin hedeflerine hizmet etmiyor, ülkede kaos yaratmaya katkı sağlıyor"

Irak'taki gösteriler

BAĞDAT (AA) - Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal etmesinin "ülkede kaos yaratmaya katkı sağladığı"nı belirtti.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Masum, vatandaşların, hükümet ve yönetim organlarına ilişkin görüşlerini ifade etmek, güvenliğin temini ve hizmetler konusundaki isteklerini dile getirmek için gösteri düzenlemesinin anayasal hakkı olduğunu vurgulayarak, "Ancak bu hak, gösterileri, güvenlik güçlerine saldırı ve hükümet kurumlarına baskın düzenleme fırsatı haline getirilmesi anlamına gelmez." ifadelerini kullandı.

Başta göstericiler olmak üzere tüm halka kanunlara uyma, sağduyulu olma, resmi kurumlara baskın düzenlemekten kaçınma çağrısında bulunulan açıklamada, "Başbakanlık ofisine düzenlenen baskın, göstericilerin hedeflerine hizmet etmiyor, ülkede kaos yaratmaya katkı sağlıyor." denildi.

Masum ayrıca hükümeti, göstericilerle sürekli diyalog yollarının açık olması, eylem yerleri ile mekanizmalarının belirlenmesi, eylemcilerinin korunması, konusunda anlaşmaya varılması gerektiğini vurguladı.

Bağdat'ta geçen cuma günü, Sadr yanlılarının hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'yi ihlal ederek Başbakanlık ofisini basmasının ardından Bağdat genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Sadr yanlısı göstericiler, 30 Nisan'da da yine Yeşil Bölge'ye girip meclis binasını basarak bir gün boyunca oturma eylemi düzenlemiş, daha sonra geri çekilmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×