Irak'taki gösteriler

- Irak Başbakanı İbadi: - "Bugün devlet müessesi ve kamu mallarına verilen zararı kabul etmek mümkün değil. Hukuk, saldırıda bulunanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmeli" - "Tüm vatandaşlar ve siyasi grupları DAEŞ ile ittifak içerisinde olup halkla güvenlik güçleri ve devlet arasında fitne tohumları ekmeyi planlayarak kentlerde terörist eylemlerde bulunan Baasçılara karşı birleşmeye çağırıyorum"

Irak'taki gösteriler

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek içeri girmesine ilişkin, "Bugün devlet müessesi ve kamu mallarına verilen zararı kabul etmek mümkün değil. Hukuk, saldırıda bulunanlara karşı üzerine düşeni yapmalı." dedi.

İbadi, yaptığı televizyon konuşmasında, "Bazı kendini bilmezler, DAEŞ'in Bağdat'taki terörist saldırılarıyla eş zamanlı olarak ülkeyi kaosa sürüklemek istiyor. Bunlar, Bağdat'ta güvenlik güçlerimize saldırıda bulunuyor ve DAEŞ ile mücadele yerine kent içerisinde silahlı görünüm sergiliyor. Bugün devlet müessesi ve kamu mallarına verilen zararı kabul etmek mümkün değil. Hukuk, saldırıda bulunanlara karşı üzerine düşeni yapmalı." diye konuştu.

Irak'ta kaos yaratmak isteyenlere karşı halkın teyakkuzda olması gerektiğini dile getiren İbadi, şunları kaydetti:

"Tüm vatandaşlar ve siyasi grupları DAEŞ ile ittifak içerisinde olup halkla güvenlik güçleri ve devlet arasında fitne tohumları ekmeyi planlayarak kentlerde terörist eylemlerde bulunan Baasçılara karşı birleşmeye çağırıyorum. Kaos, halk ve ülkenin çıkarına hizmet etmez. DAEŞ'e karşı son zaferi gerçekleştirmek için herkesi siyasi ayrılıkları aşarak güvenlik güçlerimizin yanında durmaya davet ediyorum. Barışçıl göstericilerin de taleplerini başından beri desteklediğimizi açıklamıştık."

Bağdat'ta dün, Sadr yanlılarının hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'yi ihlal ederek Başbakanlık ofisini basmasının ardından Bağdat genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Sadr yanlısı göstericiler, 30 Nisan'da da yine Yeşil Bölge'ye girip meclis binasını basarak bir gün boyunca oturma eylemi düzenlemiş, daha sonra geri çekilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×