Irak'taki ekonomik kriz

Irak'taki ekonomik kriz
29 Ağustos 2016 Pazartesi 12:58

BAĞDAT (AA) - Irak'ın başkenti Bağdat'ta ekonomik kriz gerekçesiyle sözleşmeleri feshedilen bir grup memur, protesto gösterisi düzenledi.

Bağdat Valilik binası önünde toplanan onlarca kişi, hükümetin yolsuzluk yapanları cezalandırmasını ve sözleşmeleri feshedilerek işten çıkarılanların işlerine geri dönmesini istedi.

AA muhabirine konuşan göstericilerden İbrahim Sagban, "Bağdat Valiliği'nde sözleşmeli memur olarak çalışıyordum. 2 bin 824 kişiyi ekonomik kriz var diye işten çıkardılar. Çoğumuz aile sahibiyiz ve 8 aydır maaş alamıyoruz. Bazı arkadaşlarımız karşılaştığı maddi sıkıntıdan dolayı aile içerisinde sorunlar yaşamaya başladı. Bu sosyal hayatımızı da olumsuz etkiliyor." diye konuştu.

Bağdat Valiliği'nde çalışan Tamir Hazal da, "Sözleşmemiz Başbakanlık kararıyla feshedildi. Çok sayıda protesto gösterisi düzenledik ama bizi dinleyen yok. Ekonomik kriz gerekçesi bize inandırıcı gelmiyor çünkü bu ülkede milyon dolarlarla yolsuzluk yapanlar var." dedi.

Göstericiler, Başbakan Haydar el-İbadi'ye seslenerek, sözleşmelerinin feshedilmesini içeren kararın tekrar gözden geçirilerek, işlerine geri dönmelerinin sağlanmasını talep etti.

Bağdat Valilik binası önünde yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen gösteri, herhangi bir olay yaşanmadan sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×