Irak'ta Süleymani tartışması

-Irak'ta Felluce operasyonları sırasında Şii milis liderlerinin yanında İran Devrim Muhafızları Lideri Süleymani'nin görünmesi tartışmalara neden oldu

Irak'ta Süleymani tartışması
25 Mayıs 2016 Çarşamba 11:07

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Enbar'a bağlı Felluce'yi DAEŞ'ten geri alma operasyonu sırasında İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi liderleriyle operasyon merkezinde görünmesi tartışma yarattı.

Şii milis güçlerden Hareket en-Nuceba tarafından Haşdi Şabi'ye bağlı Felluce operasyonlar merkezinde Süleymani'nin Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri, Nuceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi ve diğer Şii milis liderlerin yer aldığı fotoğraf yayınlanmıştı. Irak'taki bu görüntü sosyal medyada bazı kişiler tarafından desteklenirken, Sünni gruplar bu duruma tepki gösterdi.

-Sünniler endişeli

Sünnilerin, Şii milis güçlerin Felluce operasyonuna katılması nedeniyle kendilerinden intikam alınacağı endişesi taşıdığı belirtiliyor.

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericiler, Bağdat'ta girdikleri Yeşil Bölge'de İran ve Süleymani karşıtı sloganlar atmıştı. Bunun üzerine Basra ve Bağdat'ta bazı kişiler, araçlarına İran bayrakları ve Süleymani'nin posterlerini asarak sokaklarda tur atmıştı. Bu durum Sünnilerin mezhepçi yaklaşımıyla bilinen Şii milislere karşı kaygısını artırmıştı.

-"Kurtarma operasyonunun intikama dönüşmesi endişesi"

Bağdat'taki Nahrayn Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikren el-Ani, "Bazı silahlı güçler (Şii milis) Felluce'yi terör yuvası olarak göstermeye çalışıyor. Bu gruplar bir de ortamı geren açıklamalar yapıyor. DAEŞ'in uzun süre kontrolünde bulunan bu bölgeyi kurtarma operasyonu sırasında böyle açıklamaların yapılması Sünnilerin endişesini artırdı. Yabancı kişilerin (Süleymani) başka ülkeden (İran) gelip küçük bir bölge olan Felluce'yi kurtarma operasyonuna katılması yanlıştır ve endişe vericidir. Irak'ta bu operasyonu yürütebilen liyakatli askeri liderler mevcut. Hükümetin bunu kabul etmemesi gerekirdi." diye konuştu.

Ani, Süleymani'nin Felluce operasyonları sırasında görünmesinin Sünniler de paniğe yol açtığını ve kurtarma operasyonunun intikam operasyonuna dönüşmesi riski ve Irak'ta ulusal birliği tehlikeye atma endişesi yarattığını dile getirdi.

Felluce'yi DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun başladığı günden bu yana hükümet ve Haşdi Şabi güçlerinin Felluce'de düzenlediği saldırılarda 19 sivil ölmüş, onlarcası da yaralanmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcü Ferhan Hak, daha önce yaptığı açıklamada, Felluce'deki siviller için endişeli olduklarını belirtmişti.

ABD askeri verilerine göre, Felluce'de 60 bin ila 90 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor.


Etiketler; #ırak #Felluce

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×