Irak'ta Sadr'dan İngiltere'ye sert tepki

- Sadr: "Musul operasyonuna katılan İngiliz güçleriyle işgalciler olarak muamele edeceğiz"

Irak'ta Sadr'dan İngiltere'ye sert tepki
24 Temmuz 2016 Pazar 19:00

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, İngiltere tarafından ülkeye gönderilmesi kararlaştırılan askerleri "işgalciler" olarak göreceklerini söyledi.

Sadr bir soru üzerine yaptığı yazılı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonları çerçevesinde İngiltere'nin ülkeye göndereceği askerlerin özgür olmayacaklarını ifade ederek, "Musul operasyonuna katılan İngiliz güçleriyle işgalciler olarak muamele edeceğiz" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Londra'nın terör örgütü DAEŞ'le mücadele amacıyla Irak'a göndereceği askerlerinin sayısını 500'e yükselteceğini duyurmuştu.

Sadr, daha önce yayımladığı açıklamada, ABD'nin, müttefiki dediği İngiltere ile ülkede askeri varlığını güçlendirdiğine işaret ederek, "ABD veya başkasından Irak'a herhangi bir müdahaleyi reddederiz ve onları 'toprağımızı işgal edenler' olarak değerlendiririz." ifadelerini kullanmıştı.

Bağdat'ı ziyareti sırasında açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter de Musul'un DAEŞ'ten geri alınması operasyonu çerçevesinde Irak'a 560 ilave asker gönderileceğini söylemişti. Carter, bu askerlerin büyük ölçüde Musul'a bağlı El-Kayyara Askeri Hava Üssü'ne lojistik ve altyapı desteği vereceğini aktarmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×