Irak'ta DAEŞ'le mücadele

- Enbar ve Salahaddin vilayetlerinde yürütülen operasyonlarda 15 köy, terör örgütü DAEŞ'ten temizlendi

Irak'ta DAEŞ'le mücadele

ENBAR (AA) - Irak'ta ordu birlikleri ile aşiret milislerinin Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde yürüttüğü operasyonlarda, 15 köyü terör örgütü DAEŞ'ten kurtarıldığı bildirildi.

Salahaddin Operasyonu komutanlarından Albay Halid el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin bugün terör örgütü DAEŞ'ten 12 köyü temizlediğini ve böylece Salahaddin vilayetine bağlı eş-Şirkat kenti sınırlarına ulaşmak için 4 kilometrelik bir mesafe kaldığını belirtti.

Operasyonun devam ettiği bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getiren Cuburi, nereden geldiği belli olmayan bir hava topunun düşmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini, iki kadının yaralandığını kaydetti.

Öte yandan Bağdadi Nahiyesi Müdürü Malullah el-Ubeydi, ordu birlikleri ve aşiret milislerinin, Enbar ilinin merkezi Ramadi'nin batısında yer alan 3 köyü DAEŞ militanlarından temizlediğini aktardı.

Kurtarılan söz konusu köylerin 2014'ten beri DAEŞ'in kontrolünde olduğu ve Bağdadi nahiyesine yapılan saldırıların da buralardan yapıldığını vurgulayan Ubeydi, operasyon sırasında militanlarından bazılarının öldürüldüğünü, DAEŞ'e ait iki aracın kullanılamaz hale getirildiğini ve çok sayıda mayının etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×