Irak İçişleri Bakanı Gabban'dan istifa açıklaması

- İçişleri Bakanı Gabban: -"Devletin güvenlik ve istihbarat sistemi başarısız oldu. İstifamı Başbakan İbadi'ye sundum"

Irak İçişleri Bakanı Gabban'dan istifa açıklaması
05 Temmuz 2016 Salı 16:17

BAĞDAT (AA) - Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban, ülkedeki güvenlik sisteminde karmaşa yaşandığını ve istifasını Başbakan Haydar el-İbadi'ye sunduğunu açıkladı.

Gabban, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, Bağdat'ın merkezindeki Karrada semtimde meydana gelen ve 204 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya değinerek, devletin ülkedeki güvenlik ve istihbarat sisteminin başarısız olduğunu söyledi. Gabban, "Başbakan İbadi'ye istifa mektubumu sundum. Bu kararımı geri çekmem güvenlik sisteminde reformların yapılmasına bağlıdır." dedi

Bağdat ve diğer kentlerdeki güvenlik sisteminin ordu değil İçişleri Baknalığı'na bağlı polis teşkilatına teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Iraklı Bakan Gabban, "Ordu güçlerini şehir içerisinde konuşlandırmak ve bu yerlerin güvenliğini İçişleri Bakanlığına teslim etmemek güvenlik sorunlarının ihlallerinin devam edeceği anlamına gelir." dedi.

Gabban, Karrada'daki saldırıyı gerçekleştiren eylemcinin ülkenin doğusundaki Diyala kentinden Bağdat'a geldiğini belirtti.

Bağdat'ın merkezindeki Karrada bölgesinde meydana gelen saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlenirken, ülkede 3 gün ulusal yas ilan edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×