İnönü Üniversitesinde devir teslim

- Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ahmet Kızılay, görevi Prof. Dr. Cemil Çelik'ten devraldı - Rektör Prof. Dr. Kızılay: "Öncelikli görevimiz, ülkemize bu hain darbe teşebbüsünü yapan FETÖ'nün, üniversitemizdeki bağlantılarını ve ilişkilerini temizlemektir" - "Üniversitemizi Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023'te bir dünya üniversitesi yapacağımıza inanıyorum"

İnönü Üniversitesinde devir teslim
08 Ağustos 2016 Pazartesi 11:00

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ahmet Kızılay, görevi Prof. Dr. Cemil Çelik'ten devraldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen devir teslim töreninde, üniversitenin kuruluşundan bu yana başta rektörler olmak üzere bütün öğretim üyelerine ve personele emekleri için teşekkür etti.

Görevi devraldığı ve iki dönem rektörlük yapan Prof. Dr. Cemil Çelik'e de hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Kızılay, "Bayrağı aldığımız yerden çok daha ileriye göreceğimize inanıyorum. Üniversitemizi Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023'te bir dünya üniversitesi yapacağımıza inanıyorum. Üniversitemizi bilimde, sanatta, sporda, eğitimde ülkemizin önde gelen üniversitesi yapmak için büyük bir atılım yapmayı hedefliyoruz. İnönü Üniversitesini dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına sokmak temel amacımız." dedi.

- "Darbe teşebbüsü yerle bir oldu"

Rektör Prof. Dr. Kızılay, 12 Temmuz'da rektörlük seçimini yaptıktan sonra 15 Temmuz'da Türkiye'nin hain bir darbe teşebbüsüne maruz kaldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin birlik, beraberlik ve tek vücut olarak sahaya inmesiyle bu hain darbe teşebbüsü yerle bir oldu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ülkemizi iç savaşın eşiğine getirmeye çalıştı, başarılı olamadı. Bu süreçte dünya üniversitesi hedefimiz bir tarafta varken ve buna çalışırken, öncelikli görevimiz, ülkemize bu hain darbe teşebbüsünü yapan FETÖ örgütüne, bunun üniversitemizdeki bağlantılarını ve ilişkilerini üniversitemizden temizlemektir. 15 Temmuz ülkemizin bir beka meselesidir. Üniversitemizdeki bütün hedeflerimizin önüne geçmiştir. Dolayısıyla bu birinci önceliğimizdir ve bugünden itibaren buna eğilip ağırlıklı olarak bütün mesaimizi buna harcayacağız. Bu ülkemiz için vazgeçilmez öncelikli ve hayati bir meseledir."

Prof. Dr. Kızılay, üniversite hastanesinin 124 milyon liranın üzerinde borcu bulunduğunu, bunun vadesi geçmiş 78 milyonuna acilen çözüm bulmaya çalışacaklarını da kaydetti.

Prof. Dr. Cemil Çelik de görevi yüzü ak, alnı açık olarak Kızılay'a teslim ettiğini belirterek, "8 yıl önce üniversiteyi teslim alırken dönemin rektörüne 'Ben fiziki çok düzgün olan bir üniversite teslim aldım, keşke kimyası da düzgün olan bir üniversite teslim alsaydım' demiştim. Şimdi sayın rektörümüz huzurunda 8 yıl sonra fiziği de kimyası da düzgün, insanlığın gruplaşmanın, bilim adamının, ahlakının önde bulunduğu, çok fazla travma yaşamamış bir üniversitesi hocamıza teslim ediyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini aktaran Çelik, bu konuda devletin diğer kurumları gibi üniversitelerin üzerinde de yük olduğunu bu konuda en az kendisi kadar yeni rektörün de ülkenin bütünlüğü, vatanın bölünmezliği ve ihanet şebekeleri konusunda hassasiyet göstereceğini ifade etti.

Prof. Dr. Çelik konuşmasının ardından rektörlük cübbesini yeni rektör Kızılay'a giydirdi. Rektör Prof. Dr. Kızılay da Çelik'e çiçek takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×