İngiltere'ye Türk asıllı Dışişleri Bakanı

- İngiltere'nin yeni Başbakanı May, Boris Johnson'ı Dışişleri Bakanı olarak görevlendirdi - Maliye Bakanlığına Hammond, İçişleri Bakanlığına ise Rudd getirildi

İngiltere'ye Türk asıllı Dışişleri Bakanı
13 Temmuz 2016 Çarşamba 22:21

LONDRA (AA) - İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı, Türk kökeniyle de bilinen Boris Johnson oldu.

Ülkedeki referandum sürecinde AB'den çıkılmasından yana kampanyanın başını çeken Muhafazakar Parti'li Johnson, bugün görevine resmen başlayan yeni Başbakan Theresa May tarafından kabinede Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Türk kökenli ve 52 yaşında olan Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.

Brexit kampanyasını birlikte yürüttüğü Michael Gove'un başbakanlık koltuğuna talip olduğunu açıklamasının ardından Johnson, Başbakanlık için adaylığını koymamıştı.

Bu arada yeni kabinede, İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın Maliye Bakanı olarak görevlendirildiği açıklandı. İngiltere Başbakanlığında yapılan açıklamada, “Kraliçe Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın Maliye Bakanı olarak atanmasını onaylamaktan memnuniyet duyuyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca İngiltere’de yaklaşık 6 yıldır Maliye Bakanlığı görevini yürütmekte olan George Osborne’un ise kabineden istifa ettiği bildirildi. İngiltere’de göreve geldiğinde resesyonda olan İngiliz ekonomisini “uzun vadeli ekonomik programını” uygulayarak hızlı büyümeye ve düşük işsizliğe ulaştırması ile tanınan Osborne, eski Başbakanı David Cameron’a en yakın isimlerden biriydi.

İçişleri Bakanlığına Enerji Bakanı olan ve ülkenin AB'den kalmasını savunan Amber Rudd getirilirken, ülkede "Brexit"ten sorumlu bir bakanın görevlendirilmesi bu göreve, David Davis'in gelmesi bekleniyor.

İngiltere'nin ikinci kadın Başbakanı Theresa May'in yeni kabineyi oluşturmaya devam etmesi bekleniyor. Yeni kabinede "Brexit"ten sorumlu bir bakanın da görevlendirilmesi öngörülüyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×