İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

- Birleşik Krallık'taki AB referandumu sürecinde Brexit kampanyasının başını çeken, Londra'nın eski belediye başkanı Johnson, ülkenin AB'den çıkmasına ilişkin temel gerçeklerin, net bir açıklamayla kamuya aktarılması için hükümete çağrıda bulundu

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

LONDRA (AA) - Birleşik Krallık'taki Avrupa Birliği (AB) referandumu sürecinde Brexit kampanyasının başını çeken, Londra'nın eski belediye başkanı Boris Johnson, ülkenin birlikten ayrılma kararına ilişkin hükümetin yeterince net ve bilgilendirici açıklamalarda bulunmadığını bildirdi.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan makalesine, "Muhafazakar Parti adaylarının Brexit planına ihtiyacı var. İşte benim 5 maddeli planım." başlığı atan Johnson, ülkenin AB'den çıkmasına ilişkin temel gerçeklerin, net bir açıklamayla kamuya aktarılması için hükümete çağrıda bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron'un istifa kararını açıklamasının ardından Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlığa aday olmayacağını bildiren Johnson makalesinde, hükümeti, halkı birlikten çıkış süreciyle ilgili yeterince bilgilendirmemesi ve bu konuda net açıklamalarda bulunmamakla suçladı.

Birleşik Krallık'ın AB'de kalması gerektiğini savunan ünlü şarkıcı ve aktivist Bob Geldof'un genç seçmene söylediği, "Birlikten çıkma kararıyla yaşlı nesil geleceğinizi çaldı" ifadesini eleştiren Johnson, "Korkarım ki halen buna inanan çok sayıda kişi var. Bu saçmalığa son verilmesinin vakti geldi. Halkın birlikten çıkma yönünde oy verme ihtimali dahilinde, bunun Avrupa'nın ve Birleşik Krallık'ın çıkarlarına ne yönde kullanılabileceğinin açıklanması, kamuyu bu konuyla ilgili bilgilendirmede gönülsüz olarak halka AB hakkında iki seçenekli bir seçim sunmak hükümetin hatasıydı." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni başbakanın bu konuya açıklık getirmesi için bekleyecek vakit olmadığının altını çizen Johnson, "Bazı temel gerçekleri kapsayan net bir açıklamaya şimdi ihtiyacımız var." ifadesini kullandı. Johnson, şunları kaydetti:

"Mevcut halde Birleşik Krallık'ta ikamet eden AB vatandaşlarının statülerine yönelik herhangi bir risk bulunmuyor. Göç devam edecek. Daha kontrollü bir şekilde, aşırıcıları etkisiz hale getirerek, devam edecek. Biz kendimizi AB'nin yasa yapma isteminden kurtarırken, sıfır gümrük tarifesi ve kotalarla serbest ticaret anlaşması yapmak, çok kuvvetli bir şekilde diğer AB ülkelerinin ekonomik çıkarlarına. Halihazırda başvuranlar varken, dünya genelindeki ekonomilerle serbest ticaret anlaşmaları yapabiliriz. Hükümetler arası seviyede, güvenliğimiz ve diğer konularda Avrupa'da liderlik sağlayabiliriz. Gelecek gerçekten parlak, Geldof bunu söylemeli."

Sandıktan çıkan Brexit kararının ardından lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin ekim ayındaki kongresinde görevinden ayrılacağını açıklayan David Cameron, ülkenin birlikten çıkışı sürecini de görevi devralacak yeni başbakanın yürütmesi gerektiğine inandığını aktarmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×