İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

- ABD Dışişleri Bakanı Kerry: -"Bu geçiş sürecinde kimsenin kontrolü kaybetmemesini, aceleci davranmamasını, insanların dağınık veya intikamcı öncüllerden hareket etmeye başlamamasını sağlamaya odaklanmamız hayati önem taşıyor" - İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond: - "AB'deki ortaklarımızın bazılarının tepkilerini anlıyorum, çünkü bunun bir salgına dönüşebileceğine dair sahici bir korku var"

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

LONDRA (AA) - İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde sonuç çıkan referandumun ardından Londra'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupalı liderleri İngiltere'nin birlikten ayrılma koşullarının görüşülmesi sırasında öfkeyle hareket etmemeye çağırdı.

Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşen Kerry, akşam saatlerinde indiği Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'la bir araya geldi.

İki bakanın görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kerry, Avrupalı liderlere İngiltere'nin birlikten ayrılma koşullarının görüşülmesi sırasında öfkeyle hareket etmemeleri ve intikamcı bir tutum takınmamaları çağrısı yaptı.

Tarafları, müzakere edecekleri yeni ilişkiyle ilgili "bilgece tercihlerde bulunmaya" çağıran Kerry, "Liderlerin önümüzdeki günlerde bilgece tercihlerde bulunarak istikrarı sağlamak için yeteneği de sorumluluğu da var." dedi.

"Bu, tercihlerin mümkün olduğunca intikama yönelmemesi, öfkeyle yapılmaması, insanları bir araya getirecek şekilde yapılması anlamına gelir." ifadesini kullanan Kerry, "keskin sirkenin küpüne zarar vereceğini" vurguladı.

Kerry, müzakerelerde intikam ve öfkenin hakim olabileceğine dair bir hissi olduğunu belirterek, "Bunun hiç kimse için hayırlı olacağını düşünmüyorum." ifadesini kullandı.

John Kerry, "Bu geçiş sürecinde kimsenin kontrolü kaybetmemesini, aceleci davranmamasını, insanların dağınık veya intikamcı öncüllerden hareket etmeye başlamamasını sağlamaya odaklanmamız hayati önem taşıyor." diye konuştu.

- "Yara henüz çok taze"

Müzakerelerin dostane bir havada gerçekleşeceğini umduğunu belirten İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond da Avrupalıların referandumun sonucundan niçin mutsuz olduklarını anladığını kaydetti.

"Yara henüz çok taze" ifadesini kullanan Hammond, "Üzerinden henüz sadece 96 saat geçti. Yaranın soğuması biraz zaman alacak." dedi.

Hammond, "AB'deki ortaklarımızın bazılarının tepkilerini anlıyorum, çünkü bunun bir salgına dönüşebileceğine dair sahici bir korku var. Siyaset kaynıyor. Avrupa çapında çeşitli ülkelerde bunu sağ partilere desteğin yükselişinde, İngiltere'de de referandumda gördük. Bu, ilgilenmemiz gereken bir sorun." diye konuştu.

Hammond, İngiltere ile AB arasında halen büyük ekonomik çıkarların söz konusu olduğunu belirterek, işbirliği yapılamamasının her iki tarafa da zarar vereceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Londra temasları kapsamında İngiltere Başbakanı David Cameron'la da Downing Street'teki başbakanlık ofisinde bir araya geldi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×