İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan: - "Biz Avrupa Birliği'ni hedef olarak koyduk kendimize. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak gibi bir hedefin beraberinde, Avrupa Birliği gibi bir hedefimiz var. Fakat muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için illa Avrupa Birliği'ne üye olmak gibi bir şartımız da yok. Dolayısıyla biz de bunu kendi içimizde değerlendireceğiz"

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Birleşik Krallık'ta yapılan AB referandumundan çıkan Brexit (AB'den ayrılma) kararına ilişkin, "Biz Avrupa Birliği'ni hedef olarak koyduk kendimize, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak gibi bir hedefin beraberinde Avrupa Birliği gibi bir hedefimiz var. Fakat muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için illa Avrupa Birliği'ne üye olmak gibi bir şartımız da yok. Dolayısıyla biz de bunu kendi içimizde değerlendireceğiz." dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karaaslan, İngiltere'de demokratik yollarla gerçekleşen bir referandum sonrası halkın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma yönünde bir karar verdiğini ve başbakanın istifasıyla sonuçlanan bir sürecin yaşandığını bildirdi.

Karaaslan, İngiltere'deki referandum sonucunun AB açısından ne ifade ettiğini ve nasıl sonuçlar doğuracağını zamanla ortaya çıkacağını belirtti.

- "Bizi asıl rahatsız eden tarafı burası"

Birleşik Krallık'ta yürütülen kampanyaya dikkati çeken Karaaslan, "Bence bu tartışmada önemli olan kısım, tartışmaların ve bununla ilgili kampanyaların belli bir kısmının Türkiye üzerinden yürümüş olması. Bizi asıl rahatsız eden tarafı burası." diye konuştu.

Kendilerine, Avrupa Birliği'ni hedef olarak koyduklarına işaret eden Karaaslan, "Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak gibi bir hedefin beraberinde AB gibi bir hedefimiz var. Fakat muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için illa AB'ye üye olmak gibi bir şartımız da yok. Dolayısıyla biz de bunu kendi içimizde değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

Karaaslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Biz de referanduma gidebiliriz, halka sorabiliriz" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, bundan sonraki süreci de yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×