İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı

- Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İngiltere’de referandumda çıkan sonucu "hayal kırıklığı" olarak değerlendirdi - Rutte, Hollanda'da benzer bir referandum düzenlenmesine karşı çıktı

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı

LAHEY (AA) - Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İngiltere’de dün yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma yanlılarının zaferini "hayal kırıklığı" olarak değerlendirdi.

AB Dönem Başkanlığını bu ay sonunda Slovakya'ya devretmeye hazırlanan Hollanda'nın Başbakanı Rutte, konuyla ilgili değerlendirmede bulunmak üzere Brüksel’e gitmeden önce yaptığı açıklamada, referandumda ortaya çıkan duruma ilişkin sakin bir şekilde istikrarlı bir çözümün bulunması gerektiği üzerinde durdu.

İngiltere’nin ticari anlamda çok iyi ortakları olduğuna işaret eden Rutte, “Referandum sonucunu hayal kırıklığı olarak görüyorum.” dedi.

Rutte, aşırı sağcı lider Geert Wilders’in dile getirdiği benzer bir referandumun Hollanda’da yapılması önerisine ise sıcak bakmadı.

Ülkesinde bu yönde büyük bir talep bulunmadığı görüşünde olduğunu belirten Rutte, Hollandalıların diğer ülkelerle iş birliğini savunduklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×