İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

- Almanya Başbakanı Merkel: "Ben elbette İngiltere’nin AB'de kalmasını istiyorum" - Polonya Başbakanı Szydlo: "Biz İngilizlerin (AB’de) kalacağına inanıyoruz ancak bu İngilizlerin kendi bağımsız kararı"

İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalmasını istediğini söyledi.

Merkel, Polonya Başbakanı Beata Szydlo ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İngiltere'nin AB'den ayrılıp ayrılmaması konusundaki kararı İngiliz halkının vereceğini söyledi.

"Ben elbette İngiltere'nin AB'de kalmasını istiyorum" diyen Merkel, yarın yapılacak referandumdan İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) kararı çıkması durumunda bunun sonucunun ne olacağına ilişkin soruya, spekülasyon yapmak istemediğini belirtti.

Görüşmede Varşova'da düzenlenecek olan NATO Zirvesi’ni de ele aldıklarını ifade eden Merkel, kendisi için NATO’nun en önemli unsurları arasında savunma ve diyaloğun bulunduğunu belirtti.

Almanya'nın Rusya ile diyalogda bulunulması için çaba sarf ettiğini söyleyen Merkel, Almanya’nın aynı zamanda NATO'nun doğudaki üyelerinin güçlendirilmesini gerekli gördüğünü kaydetti.

Merkel, Almanya'nın askeri harcamalarını artıracağını ifade ederek, NATO'da, üye ülkelerin GSYİH’nin yüzde 2'sini savunma için ayrılmasını ön görüldüğünü, bu hedefin orta ve uzun vadede sadece kağıt üzerinde yer almaması gerektiğini belirtti.

Polonya Başbakanı Szydlo da İngiltere'de yapılacak referanduma işaret ederek, yarının AB’nin geleceğine ilişkin önemli bir gün olduğunu belirtti.

Berlin ve Varşova olarak referandumun soncunu kabul edeceklerini ifade eden Szydlo, "Biz İngilizlerin (AB'de) kalacağına inanıyoruz ancak bu İngilizlerin kendi bağımsız kararı" dedi.

İngilizlerin AB'den ayrılmasının ne gibi sonuçları doğuracağına ilişkin de Szydlo, İngiltere'nin olmadığı bir AB'nin işlevini biraz değiştireceğini ancak bu konuyu daha sonra konuşmak gerektiğini ifade etti.

Szydlo, AB'nin güçlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını da kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×