İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

- AB üyeliğini referanduma götürmeye hazırlanan Birleşik Krallık'ta, seçmen kaydının son gününde bu işlem için hizmet veren hükümete ait internet sitesi çöktü - Binlerce seçmenin kaydını yaptıramamasına yol açan teknik arıza üzerine İşçi Partisi lideri Corbyn kayıt için sürenin uzatılması çağrısı yaptı

İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

LONDRA (AA) - Avrupa Birliği (AB) üyeliğini referanduma götürmeye hazırlanan Birleşik Krallık'ta, seçmen kaydının son gününde bu işlem için hizmet veren hükümete ait internet sitesi çöktü.

AB üyeliğini 23 Haziran’da referanduma sunacak olan Birleşik Krallık'ta, seçmen kaydı için son gün dündü. Gece yarısı sona ereceği duyurulan kayıt işlemi için hizmet veren hükümete ait internet sitesi, yoğun talep nedeniyle çöktü.

Özellikle AB’de kalınmasından yana kampanya yürüten grupların çağrılarıyla son günde 500 binden fazla seçmen kaydoldu.

Seçmenlerin büyük çoğunluğu son günde internet üzerinden kaydolmayı tercih ederken, seçmen kaydı sitesi dün yerel saatle 22.15’te aynı anda 50 bin taleple karşılaşınca hizmet dışı kaldı. Site ancak kayıt için belirlenen sürenin dolmasının ardından normale döndü.

Hükümetten yapılan açıklamada, "Dün gece eşi daha önce görülmemiş bir taleple karşılaşılması nedeniyle bazı teknik sorunlar yaşandığının farkındayız. Sorunu en kısa sürede çözmeye ve kayıtta problem yaşayan seçmenlere yardım etmeye çalıştık." ifadesi kullanıldı.

İnternet sitesinin yaşadığı sorun binlerce seçmenin kaydını yaptıramamasına yol açınca her ikisi de İngiltere'nin AB'de kalmasından yana kampanya yürüten ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ve Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron, seçmen kaydı için sürenin uzatılması çağrısı yaptı.

Seçim Komisyonu da internet kayıtlarında yaşanan sorunun farkında olduklarını ancak sürenin uzatılması için parlamentonun yasal düzenleme yapması gerektiğini açıkladı.

Seçmen kaydını dün yaptıran 500 bin civarında kişinin 132 bininin 25 yaşın altında, 13 bininin ise 65 ila 74 yaşlarında olduğu kaydedildi.

Referandumla ilgili anketler ülkedeki gençlerin, yaşlıların aksine AB'de kalmaktan yana olduğunu ortaya koyuyor. Referanduma katılım oranının düşük olması ihtimali, özellikle AB'de kalınmasından yana kampanya yürütenlerde endişeye neden oluyor. Katılım oranı düşük kalırsa referandumda birlikten çıkılmasından yana sonuç çıkması ihtimali bulunuyor.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta halk, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlamak üzere 23 Haziran Perşembe günü sandık başına gidecek. Referandumda, 18 yaş üzeri Birleşik Krallık ile Birleşik Krallık'ta yaşayan İrlanda ve Milletler Topluluğu vatandaşları oy kullanabilecek.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×