İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

- Referandumda oy kullanmak için kayıt süresi bu gece doluyor - Yaklaşık yarım milyon genç geçen hafta oy vermek için kayıt yaptırdı

İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

LONDRA (AA) - Birleşik Krallık'ta Avrupa Birliği (AB) referandumunda sandık başına gitmek isteyenler bugün gece yarısına kadar kayıt yaptırabilecek.

Ülkede 23 Haziran Perşembe günü yapılacak AB referandumunda oy kullanmak için son bir haftada yaklaşık yarım milyon gencin kayıt yaptırdığı ortaya çıktı. İngiltere Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, 35 yaş altında 446 bin 490 kişinin 1 Haziran'dan bu yana kaydolduğunu bildirdi.

Komisyonun İletişim Direktörü Alex Robertson, BBC radyoya yaptığı açıklamada, "Birçoğu genç, 7,5 milyon kişinin oy vermek için kayıt yaptırmadığını tahmin ediyoruz" diyerek gençlere ve seçmenlere bu akşama kadar kayıt yaptırmaları çağrısında bulundu. Seçmenler bugün gece yarısına kadar kayıt yaptırabilecek.

Referandumla ilgili anketler ülkedeki gençlerin, yaşlıların aksine AB'de kalmaktan yana olduğunu ortaya koyuyor. Referanduma katılım oranının düşük olması ihtimali, özellikle AB'de kalınmasından yana kampanya yürütenlerde endişeye neden oluyor. Katılım oranı düşük kalırsa referandumda birlikten çıkılmasından yana sonuç çıkması ihtimali bulunuyor.

Birleşik Krallık'ta seçim ve referandumlarda postayla da oy kullanılabiliyor. Postayla oy kullanmak isteyenlerin, yarın yerel saatle 17.00'e kadar başvuru formlarını doldurup, yerel yönetimlerine teslim etmeleri gerekecek.

Birleşik Krallık halkı, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlamak üzere 23 Haziran'da sandık başına gidecek. Referandumda, 18 yaş üzeri Birleşik Krallık ile Birleşik Krallık'ta yaşayan İrlanda ve Milletler Topluluğu vatandaşları oy kullanabilecek.,


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×