İngiltere'de yaklaşan AB referandumu

- İngiltere Başbakanı Cameron: - "AB'den ayrılmak Avrupa'daki barışa tehdit oluşturabilir"

İngiltere'de yaklaşan AB referandumu
09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:45

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanı David Cameron ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının "Avrupa'daki barışa tehdit oluşturabileceğini" söyledi.

Cameron yaptığı konuşmada, AB'nin ülkelerin barış ve uzlaşı içerisinde olmasını sağladığını belirterek Birlik'ten ayrılmanın risk almaya değer olmadığını ifade etti. AB'nin "on yıllar boyunca birbirini boğazlayan ülkeleri bir araya getirdiğini" kaydeden Cameron, Avrupa'nın son yıllardaki barış ve istikrar içerisindeki durumunun "garantisinin olmadığını" dile getirdi.

"Kıtamızdaki barış ve istikrarın garantisi var mı? Risk almaya değer mi? Garantisi olduğu öngörüsünde bulunmamak lazım. İngiltere'nin AB'den ayrılması Avrupa'daki barışa tehdit oluşturabilir." diyen Cameron, İngiltere'nin AB'den soyutlanmasının doğru olmayacağını, bunun İngiltere'ye faydasının dokunmayacağını belirtti.

Maliye Bakanı George Osborne da dün yaptığı açıklamada, Hazine Bakanlığının hazırladığı bir raporda ülkenin AB'den ayrılması halinde ev fiyatlarının artmasının öngörüldüğünü söylemişti.

23 Haziran'da yapılacak AB referandumuyla ilgili yapılan son anket, ülkelerinin AB'de kalmasını isteyenlerin yüzde 42 ve ayrılmayı destekleyenlerin yüzde 40 olduğunu ortaya koydu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×