İngiltere'de Müslüman sunucuyu eleştiren yazara tepki

İngiltere'de Müslüman sunucuyu eleştiren yazara tepki
19 Temmuz 2016 Salı 20:24

LONDRA (AA) - İngiltere'de Müslüman gazeteci Fatima Manji'nin, Fransa'nın Nice kentinde geçen hafta yaşanan terör saldırısına ilişkin haberi kamera önünde sunmasının bir köşe yazarı tarafından eleştirilmesi, ülkedeki bazı kesimlerin tepkisini çekti.

Sun gazetesinin eski editörü Kelvin MacKenzie'nin, dün Sun'da yayımlanan köşe yazısında, İngiliz TV kanalı "Channel 4"ün geçen cuma günkü haberlerinde Nice'deki terör saldırısını neden başörtülü bir sunucunun sunduğunu sorgulaması, birçok kişi tarafından eleştirildi.

Konuya ilişkin olarak, basın denetim kuruluşu Bağımsız Basın Standartları Örgütü'nden (Ipso) yapılan açıklamada, MacKenzie'nin yazısıyla ilgili dünden itibaren bin 400 şikayet aldıkları bildirildi.

Ipso açıklamasında, Sun'daki köşe yazısıyla ilgili şikayetlerin değerlendirileceği aktarılırken, söz konusu şikayetlerin çoğunluğunun, yazının doğruluğu, ayrımcılık ve taciz bağlantılı olduğunu bildirildi.

Channel 4'den yapılan açıklamada da MacKenzie'nin değerlendirmeleri "hakaret edici" ve "tamamen kabul edilemez" olarak tanımlanarak, yazıyla ilgili resmi şikayette bulunulacağı belirtildi.

Ulusal Gazeteciler Birliği (NUJ) de, Sun gazetesi ve MacKenzie'ye tepki gösterdi.

NUJ'in Genel Sekreteri Michelle Stanistreet, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Teninin rengi, inancı ve ne giydiğinden ötürü bir gazetecinin terör saldırısını haberleştirmede yetersiz kalacağı iddiası, Kelvin MacKenzie'nin rezil görüşleri hakkında tüm bilmeniz gerekenleri ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

Bu arada Sun gazetesi, gelişmelere ilişkin açıklamada bulunulmayacağını duyurdu.

Kelvin MacKenzie, dün Sun'da yayımlanan köşe yazısında, ödüllü gazeteci Manji'nin başörtüsü takması ve Müslüman olmasından ötürü Nice ile ilgili haberlerde kamera önüne çıkmasına izin verilmemesi gerektiğini savunmuştu. Fatima Manji'yi geçen cuma günü Nice ile ilgili haberleri sunmak üzere ekranda gördüğünde "gözlerine inanamadığını" bildiren MacKenzie, makalesinde, "Bir Müslüman tarafından şok edici bir katliam daha yaşanmışken, Manji'nin kamera önüne çıkması uygun muydu?" ifadesini kullanmıştı. Köşe yazısında MacKenzie ayrıca, "dünyada mevcut halde yaşanan tüm büyük terör olaylarının Müslümanlar tarafından yapıldığı" iddiasında bulunmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×