İngiltere'de askere terör gözaltısı

İngiltere'de askere terör gözaltısı
24 Ağustos 2016 Çarşamba 16:45

LONDRA (AA) - İngiliz polisi, Britanya Silahlı Kuvvetlerinde görevli bir askerin Kuzey İrlanda bağlantılı terör şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu.

Londra Metropolitan Polisinden yapılan açıklamada, 30 yaşındaki bir kişinin ülkenin güney batısındaki Somerset bölgesindeki bir adreste, "terör eylemleri hazırlamaya karışmak" şüphesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltının, Kuzey İrlanda bağlantılı terörizme yönelik yürütülen bir soruşturma çerçevesinde, alınan istihbarat doğrultusunda ve daha önceden planlanmış olarak gerçekleştirildiği belirtilerek, Kuzey İrlanda Polis Hizmetinin (PSNI) işbirliğiyle yapıldığı kaydedildi.

Kamuya yönelik herhangi bir tehdit bulunmadığının aktarıldığı açıklamada, gözaltına alınan kişinin Britanya Silahlı Kuvvetlerinde görevli bir asker olduğu ifade edildi.

Polis, gözaltı kapsamında Devon bölgesindeki birkaç adreste aramalara devam edildiği bilgisini de verdi.

İngiliz basını ise şüphelinin terör örgütü İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) bağlantılı olduğu iddiasında bulundu.

İngiliz hükümeti, muhalif cumhuriyetçi faaliyetten kaynaklanan tehdit çerçevesinde mayıs ayında, Kuzey İrlanda bağlantılı terör tehdidi seviyesini "orta"dan "dikkate değer"e çıkarmıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×