İngiltere Başbakanı May'e Denizli'den ipek şal

- Buldan'da el dokuması tezgahta dokunan ipek şal, Theresa Mary May'e gönderildi

İngiltere Başbakanı May'e Denizli'den ipek şal
04 Ekim 2016 Salı 15:31

DENİZLİ (AA) - Denizli'nin Buldan ilçesinde, İngiltere Başbakanı Theresa Mary May'e hediye edilmek üzere el dokuması tezgahta has ipekten şal yapıldı.

Buldan'da yaşayan en yaşlı dokuma ustası 94 yaşındaki Ahmet Başuymar tarafından 8 ayaklı tezgahta has ipekten dokunan şal, özel kargo ile Başbakan May'e ulaştırılmak üzere İngiltere'ye gönderildi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenen dünyada "dokuma kültürünün başkenti" olduğunu savunarak, atalarından miras kalan Buldan'ın dokuma zenginliğini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.

Buldan'ın el emeği göz nuru dokumalarının çok değerli olduğunu dile getiren Gülbay, şunları ifade etti:

"Bir usta günde 1 şal dokuyabiliyor. Ürünlerimizin kalitesi bütün dünya tarafından biliniyor. Dünyaca ünlü kişilerin bizim kumaşlarımızı kullanması bize gurur veriyor. Bu, ustalarımızın ne kadar özel işler çıkardığının bir kanıtı. Ürünlerimizi Türkiye'de ve dünyada birçok ünlü tercih ediyor. ABD'li tenisçi Serena ve Venus Williams kardeşler ile İngiliz model Kate Moss'un da aralarında bulunduğu onlarca yıldız, Buldan atölyelerinde dokunan bornozları kullanıyor. Ünlü şarkıcı Lady Gaga da Buldan'da dokunan bornozu kullandığını sosyal paylaşım sitesinde ve moda sitesinde yayınladı."

- May'e has ipekten şal

Mustafa Gülbay, 10 yıl önce başvurusu yapılan Buldan bezine coğrafi işaret belgesi alındığını anımsatarak, kimlik niteliğindeki bu belgenin bundan sonra çok önemli bir referans olacağını kaydetti.

Buldan'da en yaşlı dokuma ustası Ahmet Başuymar tarafından dokunan ve Türk-İngiliz halklarının kardeşliğine vurgu yapmak amacıyla Başbakan May'e gönderilen ipek şalın 8 ayaklı bir el dokuması tezgahında dokunduğu bilgisini veren Gülbay, "Bu ürün, başka hiçbir yerde bulunamayacak özel bir ürün. El, göz ve ayak koordinasyonu ile dokunan, bütün beyniniz, benliğinizle yapılan, özel bir ustalık ve sanatçılık gerektiren bir ürün." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×