İngiliz milletvekilinin öldürülmesi

- İngiliz milletvekili Jo Cox'un katil zanlısı Thomas Mair, Belmarsh Hapishanesinden video bağlantısı yoluyla hakim karşısına çıkarıldı

İngiliz milletvekilinin öldürülmesi

LONDRA (AA) - İngiliz milletvekili Jo Cox'un katil zanlısı Thomas Mair, Belmarsh Hapishanesinden video bağlantısı yoluyla hakim karşısına çıkarıldı.

İşçi Partili kadın milletvekili Jo Cox’un katil zanlısı 52 yaşındaki Thomas Mair adam öldürmek, ağır yaralamak ve silah taşımak suçlarından bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. 


İngiltere'de en ağır suçluların bulunduğu hapishane olarak bilinen Belmarsh Hapishanesinde tutulan Mair, duruşmaya video bağlantısı yoluyla katıldı.

Cumartesi günü çıkarıldığı ilk mahkemede adını doğrulamayı reddeden ve "Benim adım hainlere ölüm, Britanya’ya özgürlük." diyen Mair, bugünkü duruşmada adının Thomas Mair olup olmadığı sorusuna "Evet, benim." yanıtını verdi.

Tutukluluğunun devamına karar verilen Mair perşembe günü yeniden mahkemeye çıkarılacak.

Mair’in davası terör kapsamında görülüyor. İngiltere’de terör protokolü kapsamındaki davalara kıdemli yargıçlar bakıyor. "Terör protokolü" kapsamındaki duruşmaların haberleştirilmesinde de sınırlamalar bulunuyor.

Polis katil zanlısı Mair’in aşırı sağcı gruplarla bağlantısı üzerinde duruyordu. Görgü tanıkları Mair’in Cox’a saldırı sırasında "Önce Britanya" diye bağırdığını aktarmıştı. "Önce Britanya" AB, göçmen, sığınmacı ve İslam karşıtı görüşleri ve eylemleriyle bilinen aşırı sağcı bir grubun da adı. 


Öte yandan, Cox'un katil zanlısı Mair'in "Önce Britanya" grubuyla bağlantısına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Grubun sosyal medyada Mair'in de fotoğraflarında görüldüğü bir protestoyla ilgili tweeti sildiği tespit edilmişti.

Thomas Mair'in, Amerika merkezli ırkçı örgüt Ulusal İttifak (National Alliance) ile 1999'dan bu yana bağlantılı olduğu da öne sürülmüştü.


İşçi Partisi milletvekili Jo Cox perşembe günü seçim bölgesi Birstall'da bıçaklanarak ve vurularak öldürülmüştü. 23 Haziran'da yapılacak AB referandumunda İngiltere’nin birlik içinde kalması için kampanya yürüten Cox, Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesine ve sığınmacı krizine ilişkin çalışmalarıyla tanınıyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×