İngiliz ana muhalefet partisinde liderlik yarışı

- İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Corbyn: - "Tüm önemli konularda kampanya yürüteceğiz" - "Bu ülkedeki mevcut yoksulluk ve eşitsizlik, Ulusal Sağlık Sistemimizin özelleştirilmesinin durdurulması ihtiyacı, ülke genelinde tüm gençlere gerçek umut ve fırsatı verme. İşçi Partisi bunlar için var. Bizler bunun için varız" - "Partimizdeki herkese elimi uzatıyorum ki böylece tüm yetenekler kullanılabilsin" - "Görüş farklılığı olanlara, 'gelin ve konuşalım' diyorum"

İngiliz ana muhalefet partisinde liderlik yarışı

LONDRA (AA) - İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, partisindeki liderlik tartışmasında, kendisinin liderliğe yeniden aday olması için milletvekillerinden imza toplamasına gerek olmadığı yönünde alınan karardan memnuniyet duyduğunu bildirdi.

İşçi Partisi yönetim kurulunun başkent Londra'da yaptığı 5 saatlik toplantısında, genel başkan Corbyn'in liderliğe yeniden aday olmak için milletvekillerinden imza toplamasına gerek olmadığı kararı verildi.

Toplantının ardından İşçi Partisi'nin binasından çıkan Corbyn, burada kendisini desteklemeye gelenlerin sevgi gösterisiyle karşılandı.

67 yaşındaki Corbyn, bina çıkışında bekleyen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yönetim kurulunda alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Tüm önemli konularda kampanya yürüteceğiz. Bu ülkedeki mevcut yoksulluk ve eşitsizlik, Ulusal Sağlık Sistemimizin özelleştirilmesinin durdurulması ihtiyacı, ülke genelinde tüm gençlere gerçek umut ve fırsatı verme. İşçi Partisi bunlar için var. Bizler bunun için varız. Yürüteceğimiz kampanya da bu yönde olacak." diye konuştu.

Partinin bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizen Corbyn, "Partimizdeki herkese elimi uzatıyorum ki böylece tüm yetenekler kullanılabilsin. Mesajım bu. Görüş farklılığı olanlara, 'gelin ve konuşalım' diyorum." dedi.

İngiltere'de AB’den ayrılma (Brexit) kararının çıktığı referandumun ardından ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde başlayan liderlik tartışmasında, parti yönetim kurulu bu akşam, Genel Başkan Jeremy Corbyn'in liderliğe yeniden aday olmak için milletvekillerinden imza toplamasına gerek olmadığına karar vermişti.

Destekçileri Corbyn'in, liderlik seçiminde halihazırdaki genel başkan sıfatıyla otomatik olarak aday sayılacağını savunurken, muhalifler tüzüğe göre 50 milletvekilinin imzasıyla aday gösterilmesi gerektiğini öne sürüyordu.

Corbyn'in gölge kabinesinde İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakanlık görevinden önceki hafta istifa eden Angela Eagle, genel başkanlığına adaylığını dün düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu.

Yönetim kurulunun bugün aldığı karara göre, Corbyn dışındaki adayların, milletvekillerinin yüzde 20'sinin imzasını toplaması gerekecek.

Corbyn, referandum sonrasından gölge kabinede yaşanan bir dizi istifa ile görevi bırakmaya zorlanmıştı. 23 Haziran'da yapılan AB referandumuna giden süreçte AB'de kalmaktan yana "gönülsüz" propaganda yapmakla suçlanan Corbyn hakkında parti içinde güvensizlik oylamasına gidilmişti. Milletvekillerinin 40'ı Corbyn'e destek verirken, 172'si güvensizlik oyu vermişti.

Corbyn, en büyük desteği genç seçmenler arasında buluyor. Corbyn'i 10 ay önce genel başkanlığa taşıyan seçim sürecinde çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 200 bin kişi İşçi Partisi'ne üye olmuş ve Corbyn için oy kullanmıştı. Corbyn bir diğer önemli desteği de ülkedeki sendikalardan görüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×