Hukukçu yerine işçi oldu

- Hatay'da yaşayan Abdullah Gülistan, 28 Şubat döneminde yaşananlar ve KPSS usulsüzlüğü nedeniyle hayallerini gerçekleştiremedi - Hukuk fakültesine puanı yetmesine rağmen imam hatip mezunu olduğu için tercihte bulunamayan Gülistan, Türkçe öğretmenliğinden mezun oldu ancak KPSS'deki usulsüzlükler nedeniyle 10 yıldır atanamıyor - İşçi olarak çalışan Gülistan: - "FETÖ nedeniyle hem üniversite yıllarında hem de KPSS'ye hazırlandığım dönemde yıllarca hakkım yendi. Halen bunları destekleyenler varsa hepsi cezasını çeksin istiyorum"

Hukukçu yerine işçi oldu
23 Temmuz 2016 Cumartesi 11:25

HATAY (AA) - ERDAL TÜRKOĞLU - Hatay'ın Yayladağı ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki Abdullah Gülistan, 28 Şubat döneminde yaşananlar ve KPSS usulsüzlüğü nedeniyle hukukçuluk hayalini gerçekleştiremedi.

Gülistan, AA muhabirine, Antakya İmam Hatip Lisesinden 1998 yılında mezun olduğunu ve bir yıl sonra üniversite sınavından 457 puan aldığını belirterek, hukuk, siyasal bilimler, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi gibi bölümlere puanı yettiği halde hiçbirini tercih edemediğini belirtti.

Çocukluğundan bu yana hukukçu olmayı hayal ettiğini aktaran Gülistan, şöyle dedi:

"9 çocuklu evin en küçük evladıyım. Ailem, köyde çiftçilik yaparken geçimini sağlıyordu. Durumumuz iyi değildi. Hukuk fakültesi ve kamu yönetimi tercih edecektim. Ancak, o yıllarda imam hatip mezunları hakim, savcı, kaymakam, müfettiş gibi mesleklere alınmıyordu. Önümüz kapalıydı. Bu nedenle ailemin maddi durumunu göz önüne alarak Türkçe öğretmeni olmaya karar verdim. İlk tercihim olan Mustafa Kemal Üniversitesi Türkçe öğretmenliğine 10 fazla puanla yerleştim."

- "Ev imamlığı teklif edildi"

Okuduğu yıllarda FETÖ tarafından ev imamlığı teklifi yapıldığını aktaran Gülistan, bunu düşünmeden reddettiğini ve bu nedenle okuldaki örgüt destekçilerince dışlandığını anlattı.

Gülistan, fakültenin son yılında bir dersini uzattığını ve yaz okuluna kaldığını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Maddi durumum kötü olduğu için okulda çalışmak istedim. Ev imamlığını kabul etmediğim için, FETÖ'cü olan diğer arkadaşım işe alındı, ben alınmadım. İmamlık yapmamanın intikamını benden böyle aldılar.

Fakülteden 2004 yılında mezun oldum ve ilk kez KPSS sınavına girdim. Mezun olduktan hemen sonra evlendim. Çünkü atama sıkıntımız yoktu. Yani ben öyle biliyordum. 2005 yılında çok az bir puanla atanamadım. Ondan sonra 2013 yılına kadar sınava hep hazırlandım. Çoğunda çok az bir puanla kaçırdım. 2010 yılında soruların çalındığını duyduğumda adeta yıkıldım. Binlerce kişinin bu şekilde bizlerin yerine atanmış olduğunu anladım. Ben sadece 2010 yılındaki KPSS sınavında değil, ondan önceki ve sonraki yıllardaki YGS, polislik, askeri tüm sınavlarda bunun yapıldığını düşünüyorum. Benim gibi birçok arkadaşım da aynını düşünüyor. FETÖ nedeniyle hem üniversite yıllarında hem de KPSS'ye hazırlandığım dönemde yıllarca hakkım yendi. Halen bunları destekleyenler varsa hepsi cezasını çeksin istiyorum. Bu katilleri destekleyenlerin onlardan farkı yoktur."

- "Hakkımız zehir zıkkım olsun"

Mezun olduktan sonra 10 seneye yakın işsiz kaldığını ve çobanlık, çiftçilik, imamlık, ücretli öğretmenlik yaptığını anlatan Gülistan, yakın çevresi dahil psikolojik baskı gördüğünü, bu sürede FETÖ'nün okullarından da öğretmenlik teklifi aldığını vurguladı.

Gülistan, "Allah'a şu an şükrediyorum ki çok zor durumda olsam da iyi ki onlarla birlikte olmamışım. 2013 yılı sonlarında Sosyal Yardımlaşma Vakfında işçi olarak başladım. 3 çocuklu evimi böyle geçindiriyorum çok şükür. Ne hukukçu olabildim ne de öğretmen iki kez darbe yedim bu darbecilerden. Her şeye rağmen onların kirli oyunlarına alet olmadığım için Allah'a şükrediyorum. Benim gibi binlerce kişinin hakkını yediler. Zehir zıkkım olsun. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güveniyoruz. İnşallah hak yerini bulacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×