Hollande'la "özel konuşmalar" kitap oldu

- Hollande ile 2012 yılından bu yana yapılan 32 röportajın yer aldığı "Cumhurbaşkanıyla Özel Konuşmalar" kitabı bu hafta okuyucuyla buluşacak

Hollande'la
18 Ağustos 2016 Perşembe 16:29

PARİS (AA) - Fransa'da piyasaya çıkacak "Cumhurbaşkanıyla Özel Konuşmalar" kitabına göre, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, cumhurbaşkanlığı görevini "tahmininden zor" buldu.

Haftalık olarak yayımlanan Le Point dergisi, Hollande'la göreve başladığı 2012 yılından bu yana 32 kez röportaj yapan gazeteciler Antonin Andre et Karim Rissouli'nin yazdığı ve bu hafta okuyucuyla buluşacak "Cumhurbaşkanıyla Özel Konuşmalar" kitabından alıntıları yayımladı.

Kitapta, Hollande'ın görev süresi boyunca gerçekleştirdiği icraatlarının değerlendirmesi, Başbakan Manuel Valls ve Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkındaki görüşleri yer alıyor.

Kitaba göre, Hollande, cumhurbaşkanlığı döneminin çok zor geçtiğini belirterek, "Zor elbette çok zor. Tahmin ettiğimden çok daha zor oldu" ifadelerini kullandı.

Röportajlarından birinde, ülkeden geniş çaplı grev ve protestolara neden olan yeni çalışma yasasına ilişkin Başbakan Manuel Valls'i eleştiren Hollande, "Bir yasayı 49-3. maddeyle (Anayasanın hükümete bir yasayı mecliste tartışmadan geçirme hakkı veren maddesi) geçirmek benim metodum değil. Valls bu yöntemin iyi olacağının altını çizdi. Ancak bu onun büyük bir iletişim hatasıydı ve büyük düzensizliklere neden oldu." değerlendirmelerinde bulundu.

Kitapta Cumhurbaşkanı Hollande'ın, Başbakan Manuel Valls ile ilgili siyasi rekabet halinde olduğu öne sürülen Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron hakkında ise "Bazılarının düşündüğü gibi siyasi rakip değiller. Valls çok tecrübeli bir siyasetçi. Ancak gelecekte nasıl bir siyasi hayatları olur bilmiyorum." ifadeleri yer aldı. Bakan Macron'un, cumhurbaşkanlığının ilk dönemine ilişkin eleştirilerini dikkate aldığını aktaran Hollande, buna karşılık konuya ilişkin medyatik çıkışlar yaparak muhalefete argüman vermemesi gerektiğini vurguladı.

Kitapta Hollande'ın Sarkozy ile ilgili değerlendirmelerine de yer verildi. Buna göre Hollande, Sarkozy için "Onu nasıl engelleyebilecekler bilemiyorum. Diğerlerinden daha kaliteli bir aday ancak bir o kadar da hatası çok. Fransızlar yeni bir şeyler bekliyor. Yaşlı olanlarla da yeni bir girişim olabilir. Alain Juppe'nin ümit ettiği gibi." yorumunu yaptı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×