Hollande - May görüşmesi

- Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: - "İngiltere'nin AB'den ayrılma kararına saygı duyuyoruz. Bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi en iyi olanı. Belirsizlik ise en tehlikelisi" - İngiltere Başbakanı May: - "Biz de 50. maddeyle ilgili müzakerelere mümkün olduğunca doğru bir şekilde hazırlanmanın öneminin farkındayız. Umarım en fazla 6 ay içinde bunu yaparız"

Hollande - May görüşmesi
21 Temmuz 2016 Perşembe 23:31

PARİS (AA) - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının müzakere edilmesi için en kısa zamanda hazırlıklara başlanılması gerektiğini söyledi.

Hollande, İngiltere Başbakanı Theresa May'i Elysee Sarayı'nda kabul etti. İkili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Hollande, "İngiltere'nin, AB'den ayrılma kararına saygı duyuyoruz. Bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi en iyi olanı. Belirsizlik ise en tehlikelisi." dedi.

Cumhurbaşkanı Hollande ayrıca birliğin çıkarları için AB'ye üye ülkelerin Birlik'ten ayrılmasını düzenleyen Lizbon Anlaşmasının 50. maddesiyle ilgili müzakerelerin başlaması gerektiğini vurguladı. Herhangi bir ön müzakereye ihtiyaç duyulmadığını belirten Hollande, müzakereler için yapılacak iyi bir hazırlığın yeterli olacağını kaydetti.

May ise "Biz de 50. maddeyle ilgili müzakerelere mümkün olduğunca doğru bir şekilde hazırlanmanın öneminin farkındayız. Umarım en fazla 6 ay içinde bunu yaparız." diye konuştu.

Hollande'la Calais'deki sığınmacı sorununu da konuştuklarını belirten May, Hollande'ın Fransa'daki göçmenlerin İngiltere'ye geçişlerini engelleyen Le Touquet anlaşmasının devam etmesi yönünde görüş belirttiğini ifade etti.

May, Avrupa'dan İngiltere'ye geçişin düzenleneceğini belirterek, "İngiltere'ye gelen AB vatandaşlarının serbest dolaşımıyla ilgili bazı kontroller getirmek zorundayız." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×