Hollande-Keita görüşmesi

- Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Mali hükümetiyle ülkede istikrarın sağlanması için iş birliğini derinleştireceklerini söyledi

Hollande-Keita görüşmesi
03 Ekim 2016 Pazartesi 15:50

PARİS (AA) - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mali'de geçen yıl varılan barış mutakabatı sonrası bölgede istikrarın sağlanması için ülke yönetimiyle iş birliğini derinleştireceklerini bildirdi.

Hollande, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebubekir Keita'yı Elysee Sarayı'nda kabul etti. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrası, Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, liderlerin sivil ve askeri alanlarda karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikir oldukları bilgisine yer verildi.

Açıklamada, Fransa'nın Mali'de 2015 yılında imzalanan barış mutabakatının uygulanması ve ülkede istikrarın sağlanması için ülke yönetimiyle iş birliğinin derinleştirileceği vurgulandı.

Mali'de düzensiz göçlerin engellenmesi kapsamında ülkede kalkınmanın sağlanması için Avrupa çapında acil bir fon oluşturulduğu hatırlatılan açıklamada, görüşmede iki liderin Ocak 2017'de Mali'nin başkenti Bamako'da gerçekleşecek Fransa-Afrika zirvesinin hazırlıklarıyla ilgili fikir alışverişinde bulunduğu da belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×