"Hesap veren bir Cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz"

- AK Parti Ankara Milletvekili İşler: - "Biz, hesap veren bir Cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz. Halk, Cumhurbaşkanının icraatını 5 yıl içinde beğenmemişse aday olduğu zaman onu, o koltuktan indirecek, bir daha yetki vermeyecek. Bu sistemde güvenoyunu millet verecek ama hesabı da yine millet soracak"

17 Şubat 2017 Cuma 11:05

ANKARA (AA) - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, "Biz, hesap veren bir Cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz. Halk, Cumhurbaşkanının icraatını 5 yıl içinde beğenmemişse aday olduğu zaman onu, o koltuktan indirecek, bir daha yetki vermeyecek. Bu sistemde güvenoyunu millet verecek ama hesabı da yine millet soracak." dedi.

İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de uzun yıllardır tartışılan anayasa değişikliğinin, 16 Nisan'da yapılacak referandum ile karara bağlanacağını belirtti.

Halkın sandıkta cumhurbaşkanını doğrudan kendisi seçtiği, hızlı hareket etme alanı oluşacağını anlatan İşler, "Biz, hesap veren bir Cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz. Halk, Cumhurbaşkanının icraatını 5 yıl içinde beğenmemişse aday olduğu zaman onu o koltuktan indirecek, bir daha ona yetki vermeyecek. Bu sistemde güvenoyunu millet verecek ama hesabı da yine millet doğrudan soracak." diye konuştu.

- "Türkiye'nin önü açılacak"

Halkla bütünleşen, bir arada olan, halkın derdiyle dertlenen, hemhal olan ve halka hesap veren bir Cumhurbaşkanlığı sisteminin geleceğini anlatan İşler, şunları söyledi:

"Bu sistemin ülkemiz için çok hayırlı olacağını düşünüyorum. Milletimiz bu tarihi fırsatı değerlendirecektir kanaatindeyim, çünkü 15 Temmuz'u yaşayan bu millet, bu fırsatı kaçırmaz. Nasıl ki parlamentomuz bu tarihi fırsatı kaçırmadıysa, AK Parti ve MHP'li milletvekilleri 339 oyla referandum kararı aldıysa, aynı şekilde milletimiz de tarihi fırsatı değerlendirecek ve Türkiye'nin önü açılacak. Bunu başardığımız takdirde, Türkiye'nin 21'inci yüzyılda önünü açmış olacağız ve 21'inci yüzyıl hızlı bir şekilde Türkiye asrı olacak. Türkiye'nin ihtiyacı olan istikrardır, güvendir, hızlı hareket etmek ve hızlı karar almaktır ama aynı zamanda halka da hesap vermektir."

- "Parlamenter sistemin eksikliklerini dile getirmiyorlar"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, Türkiye'nin geleceği için son derece önemli bir adım olduğunu vurgulayan Emrullah İşler, "Parlamenter sistemi savunan arkadaşlarımız, parlamenter sistemin eksikliklerini dile getirmiyorlar. Yakın tarihimize baktığımız zaman parlamenter sistemin Türkiye'ye huzur ve istikrar getirmediğini herkes çok çeşitli örneklerle gördü. Gerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, gerekse tek başına hükümet çıkmadığı zaman koalisyonlarda bunun acısını, sıkıntısını yaşadık." diye konuştu.

İşler, demokrasilerde herkesin görüşünü açıklayacağını, kampanyasını yapacağını, bunun bir referandum olduğuna işaret ederek, "Evet diyenler de, hayır cevabını verenler de demokrasiyi savunmuş olurlar ve kendi görüşlerini ifade etmiş olurlar. 'Evet' diyenler, 'evet' dediği için, 'hayır' diyenler de 'hayır' dediği için vatan haini olmaz. Bu tür karalama kampanyalarını çok yanlış buluyorum, bunlardan kaçınmak lazım. Vatandaşlarımızı sandığa gitmeye teşvik etmemiz lazım, çünkü ülkenin kaderini oylayacağız." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×