HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş:

- "Şırnak'ta resmi olarak 39 gün önce Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Yöneticisi Hurşit Külter gözaltına alındı. Ve 39 gündür hiçbir başvuruya yanıt verilmedi" - "Hurşit Külter ile yeni bir dönemi başlatma iradesi var ortada. Tekrar gözaltında kaybettirmeler, faili meçhul cinayetler ve kayıplar resmi olarak başlatılmak isteniyor"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş:
04 Temmuz 2016 Pazartesi 19:47

ADANA (AA) - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in kaybolmasına ilişkin, "Şırnak'ta resmi olarak 39 gün önce Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Yöneticisi Hurşit Külter gözaltına alındı. Ve 39 gündür hiçbir başvuruya yanıt verilmedi." dedi.

Beştaş, Adana'daki İnönü Parkı'nda düzenlediği basın açıklamasında, Külter'in kaybolması ve sonrasında bulunması için yaptıkları başvuruları değerlendirdi.

Türkiye'de 1990'lı yıllarda 17 bin 500 faili meçhul cinayetin yaşandığını belirten Beştaş şunları söyledi:

"Şırnak'ta resmi olarak 39 gün önce Demokratik Bölgeler Partisi İl Yöneticisi Hurşit Külter gözaltına alındı. Ve 39 gündür hiçbir başvuruya yanıt verilmedi. Jandarma Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları, Şırnak Cumhuriyet Savcılığı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne verilen dilekçeler kesinlikle şu ana kadar yanıtsız kaldı. Aldığımız tek yanıt, Milli Savunma Bakanı ile yüz yüze yaptığımız görüşmede, Hurşit Külter'in nerede olduğuna dair sorularımıza, kürsüden 'mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini ve araştırıldığını' söylemek oldu. Ama bu cevap asla yetmez. Bu cevabı kabul etmiyoruz. Bu bir cevap değil. Hurşit Külter ile yeni bir dönemi başlatma iradesi var ortada. Tekrar gözaltında kaybettirmeler, faili meçhul cinayetler ve kayıplar resmi olarak başlatılmak isteniyor."

Beştaş, bazı sosyal medya hesaplarından Külter'in kendilerinin elinde olduğunu ileri süren kişiler bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz Hurşit Külter'in gözaltında olduğunu, resmi görevliler tarafından alındığını biliyoruz. İstediğiniz kadar reddedin. Cumhurbaşkanına hakaret etti diye her gün yüzlerce insanın sosyal medya hesaplarından tahkikat başlatılırken, sosyal medyadan 'Hurşit Külter bizim elimizde' diyen sosyal medya hesaplarının kim tarafından kullanıldığı bütün çağrılarımıza ve başvurularımıza rağmen tespit edilmemiştir, etmekten kaçınılmıştır. Hurşit Külter'in, kendisinin ailesine en son gönderdiği mesajda, 'etrafımız sarıldı, hakkınızı helal edin' mesajı da kimler tarafından alındığını açıkça ortaya koymaktadır."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×