Hayırsever Çuhadaroğlu'ndan eğitime destek

- Milli Eğitim Bakanı Avcı: - "Bugün burada aslında sadece bir eğitim kurumunun açılışını yapmıyoruz, aynı zamanda teröre de bir cevap veriyoruz. 'Biz buradayız, eğitimimize, güzel işlerimize devam ediyoruz' mesajını da buradan vermiş oluyoruz” - "Milli eğitim bakanları, bakanlar, valiler, genel müdürler unutulur ama öğretmenler unutulmaz"

Hayırsever Çuhadaroğlu'ndan eğitime destek
13 Mayıs 2016 Cuma 12:07

İSTANBUL (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir hayırsever tarafından eğitime kazandırılan okulların açılışında, "Bugün burada aslında sadece bir eğitim kurumunun açılışını yapmıyoruz, aynı zamanda teröre de bir cevap veriyoruz. 'Biz buradayız, eğitimimize, güzel işlerimize devam ediyoruz' mesajını da buradan vermiş oluyoruz." dedi.

Bakan Avcı, Beylikdüzü'nde hayırsever Sevim Çuhadaroğlu tarafından eğitime kazandırılan Sevim Çuhadaroğlu İlköğretim Okulu ve Ortaokulu ile spor salonunun açılış törenine katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan orkestra ve koro, mini konser verdi. Halk oyunları yarışmasında il birincisi olan Neşe Sever İlkokulu öğrencileri de Bitlis yöresi halk oyunlarını oynadı.

Törende daha sonra Şehit Büyükelçi Galip Balkar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Uğur Çavdar tarafından, hayırsever Sevim Çuhadaroğlu'na ithafen yazılan "Düşlerim" adlı şiiri, Beylikdüzü Azem Yükseloğlu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ensar Çetin okudu.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, açılış konuşmasına tüm şehitlere Allah'tan rahmet, millete sabırlar dileyerek başlayarak, "Bugün burada aslında sadece bir eğitim kurumunun açılışını yapmıyoruz, aynı zamanda teröre de bir cevap veriyoruz. 'Biz buradayız, eğitimimize, güzel işlerimize devam ediyoruz' mesajını da buradan vermiş oluyoruz. Çuhadaroğlu ailesine ve muhterem hanımefendiye çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Öğretmenlerle zaman zaman buluştuklarında, uyguladığı iki soruluk bir sınavın olduğunu dile getiren Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu testin özelliği şu. Bu iki sorudan birincisine hiç kimse doğru cevap veremiyor. Ama ikinci sorunun cevabını da bilmeyen kimseye rastlamadım. Birinci soru; 'Siz, ilkokula başladığınız yıl milli eğitim bakanı kimdi?' Var mı bilen? Yok. İkinci soru; 'Siz ilkokula başladığınız yıl ilk öğretmeninizin adı neydi?' Var mı bilmeyen? Milli eğitim bakanları, bakanlar, valiler, genel müdürler unutulur ama öğretmenler unutulmaz. Bu okulda okuyacak öğrenciler, iki kişiyi unutmayacaklar. Bir, öğretmenlerini unutmayacaklar. Bir de Sevim Çuhadaroğlu'nu unutmayacaklar. Çünkü onlar bütün ömürleri boyunca, nereden mezun olduklarını söylerken hep sizi anacaklar."

- "Bu okul da etrafına ışık saçacaktır"

İstanbul Valisi Vasip Şahin de dün İstanbul'da meydana patlama olayını, bugün Hakkari'de meydana gelen olayı lanetle kınadığını belirterek, "Hain odakların, inşallah bir daha bu tür eylemlere tevessül edemeyecek hale gelmelerini diliyor, bugün ve daha önce yitirdiğimiz şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağolsun." dedi.

Çuhadaroğlu ailesinin, Beylikdüzü'ne kazandığırdığı iki okulun her birinin 24'er dersliği bulunduğunu, biner öğrenci kapasiteli olduğunu anlatan Şahin, ayrıca spor salonunun ilçeye değer kattığını dile getirdi. Bu okullarda geleceğin Türkiyesi'ni yönetecek insanların yetişeceğini, hayırlı nesillerin eğitim göreceğini ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz buraları sadece öğrenci yetiştiren, öğretim yapan değil, aynı zamanda hem okulun içindekini hem de dışındaki mahallesini, ilçesini, şehrini eğiten kurumlar olarak bakıyoruz. Bu anlamda, bu okul da diğer okullarımız gibi etrafına ışık saçacaktır. Ülkemizin geleceğine en güzel şekilde hizmet edecektir. Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında, buradaki tesis ve derslikler, sadece okul zamanı değil, okul dışı saatlerde de hem öğrencilerimizin hem mahalleli gençlerimizin ve halkımızın hizmetinde olacak. Burası gece gündüz bir eğitim kurumu olarak irfan saçmaya devam edecektir. İstanbul, hayırseverler açısından ülkemizin diğer yörelerine göre daha şanslı bir il. Hayırseverlerimizin desteğiyle eğitim kurumlarımız başta olmak üzere, sağlık, spor, kültürel tesisleri İstanbullulara kazandırıyoruz. Bunun yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Veren el, her zaman bereketlenen eldir. Veren insanların malı artmıştır, kazancı bereketlenmiştir. Toplumdan aldığını, toplumla paylaşabilme erdemini gösterebilmek, ayrı bir onur kaynağı olsa gerek."

Vali Şahin, gelecek dönem açılacak okullarla, bugün yüzde 20 seviyesinde olan çiftli öğretimin, Beylikdüzü'nde ortadan kalkacağını ve tekli eğitime geçileceğini, şu anda ortaokul, ilkokul, lise derslik ortalamasının yüzde 32 civarında olduğunu söyledi. Beylikdüzü'nde toplamda özel okullarla birlikte 24 öğrencili dersliklerin bulunduğunu anlatan Şahin, bunun İstanbul hatta Türkiye ölçeğinde çok iyi bir standart olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, "Düşlerim" adlı şiiri kaleme alan öğretmen Uğur Çavdar'a, ardından da üzerinde şiirin yazılı olduğu plaketi Sevim Çuhadaroğlu'na takdim etti. Avcı ve beraberindekiler daha sonra her iki okulu ve spor salonunu törenle hizmete açtı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×