"Halep'teki tek çocuk doktoru Rus saldırılarında dün öldü"

- İç savaşın yaşandığı Suriye'nin Halep kentinde, Rus ve rejim jetlerinin saldırısı sonucu ölenlerin sayısı 31'e yükseldi - Rus jetlerinin dün Kudüs hastanesine düzenlediği saldırıda Halep'teki tek çocuk doktoru olan Muhammed Vesim Meaz'ın da yaşamını yitirdiği bildirildi

28 Nisan 2016 Perşembe 20:17

HALEP (AA) - Rusya ve Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırısında ölenlerin sayısının 31'e yükseldiği bildirildi. Rus jetlerinin dün Kudüs hastanesine düzenlediği saldırıda Halep'teki tek çocuk doktoru olan Muhammed Vesim Meaz'ın da yaşamını yitirdiği kaydedildi.

AA muhabirinin sivil savunma yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Rus ve rejim jetlerinin Halep'te yönetim karşıtlarının kontrolündeki Kellese, Sukeri, Bustan el Kasr, Sahur ve Cub el-Kube semtlerinde sivil yerleşim yerlerine gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 31'e ve yaralananların ise 120'ye çıktı.

Çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığı veya hasar gördüğü bombardımanda, 17 sivilin yaşamını yitirdiği, 45 kişinin yaralandığı aktarılmıştı.

Bu arada Halep yerel koordinasyon komitesi üyesi Ebu Leyla, Rusların 6 dünden bu yana Halep'te muhaliflerin elinde olan bölgelere saldırılarını yoğunlaştırdığını belirterek, "Rus uçakları önceki gün Etarib'te sivil savunma merkezine saldırdı. Dün gece de kentin Sukeri semtindeki Kudüs sahra hastanesine saldırarak yerle bir etti. Bugün de rejimle beraber Rus jetleri Halep'te sivil yerleşim yerlerini bombaladı." ifadelerini kullandı.

- ''Halep'teki tek çocuk doktoru Rus saldırılarında dün öldü''

Rus jetleri dün Kudüs hastanesine düzenlediği saldırıda çok sayıda hastanın ve sağlık personelinin yaşamını yitirdiğine işaret eden Leyla, "Halep'teki tek çocuk doktoru olan Muhammed Vesim Meaz Rus saldırısında hayatını kaybetti. Rusların yoğun saldırıları nedeniyle insanlar çarşı ve pazarlara gitmeye korkuyor." diye konuştu.

Rusya, Suriye'de 30 Eylül 2015'te hava saldırıları düzenlemeye başlamış, 14 Mart'ta ise kuvvetlerini azaltma kararı aldığını açıklamıştı. Suriye'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 27 Şubat'ta yürürlüğe giren geçici ve kısmi ateşkes boyunca, Rusya büyük ölçüde hava saldırılarına son vermişti. Ancak ateşkes boyunca Türkmendağı, İdlib, Humus ve Halep zaman zaman Rus uçaklarının hedefi olmaya devam etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×