Halep'te "yıkıntılar arasında" sebze bahçesi

- Gıda sıkıntısının giderek arttığı Halep'te bir vatandaş, evlerin enkazı arasında oluşturduğu bahçede sebze yetiştiriyor

 Halep'te
21 Temmuz 2016 Perşembe 10:44

HALEP (AA) - Suriye'nin, insani durumun giderek kötüleştiği Halep kentinde yaşayan Abdullah el-Kıtmavi, enkazların arasında yetiştirdiği sebzelerle gıda ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

Beşşar Esed rejiminin muhaliflerin tek çıkış kapısı olan Kastillo yolunu kontrol altına almasıyla bölge halkının çektiği sıkıntılar daha da artarken Suriyeli Kıtmavi, "Durumun bu noktaya geleceği iki yıldan bu yana yaşananlardan belliydi. Bu nedenle oturduğumuz bölgedeki yıkıntılar arasında sebze yetiştirmeye başladım." dedi.

AA muhabirine konuşan Kıtmavi, küçük bir alana patates, biber, domates ve nane ektiğini belirterek, kendisi ve komşularının evlerinin yıkılmasının ardından sebze yetiştirme kararı aldığını dile getirdi.

Kıtmavi, yetiştirdiği sebzelerle ailesinin gıda ihtiyacını karşıladığını ancak fazla gelenleri de oldukça uygun bir fiyat karşılığında komşularına sattığını ifade etti.

"Bahçem, taş üstünde taş kalmasa dahi kentte kalacağımızın sembolü" diyen Kıtmavi, süreç ne kadar uzarsa uzasın teslim olmayacaklarını sözlerine ekledi.

Rejim güçleri, geçen hafta Halep'in muhaliflerin kontrolündeki kısmının tek çıkış noktası olan Kastillo yolunu kontrol altına almış, kente giriş ve çıkışlar durmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×