Haitili Müslümanlar camilerine ramazanda kavuştu

- Türkiye Diyanet Vakfınca yaptırılan Haiti'nin ilk minareli camisi Boukman Buhara'da ibadete başlandı - Vakıf, bugüne kadar 25 ülkede 100'ün üzerinde cami ve eğitim binası inşa etti

Haitili Müslümanlar camilerine ramazanda kavuştu
27 Haziran 2016 Pazartesi 11:17

ANKARA (AA) - SEYİT AHMET AYTAÇ - Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Haiti'de 2014'te yapımına başladığı, ülkenin ilk minareli camisi Boukman Buhara'yı tamamlayarak ramazanda ibadete açtı.

Yaklaşık 5 bin Müslüman'ın yaşadığı Latin Amerika ülkesi Haiti'de inşa edilen ilk minareli camide ibadete başlandı. Müslümanlar, bölgede yıllardır hasret oldukları ezan sesiyle oruçlarını açarak, teravih namazlarını kılıyor.

TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, camilerin, toplumun dini, sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesinde önemli rolü bulunduğunu söyledi.

Vakfın, cami ve eğitim merkezi yapım faaliyetlerini sadece Türkiye ile sınırlı tutmadığını anlatan Tutkun, bu çalışmaların özellikle, camileri bulunmayan yurt dışındaki azınlık Müslümanları için de gerçekleştirildiğini vurguladı.

Haiti'de 2010'da 300 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından Müslüman azınlık için cami yapılmasının gündeme geldiğini belirten Tutkun, "TDV olarak cami ve eğitim merkezleri yapım stratejileri çerçevesinde Haiti'de Boukman Buhara Camisi'nin yapımına 2014'te başladık. Ramazanda da camiyi tamamlayarak ibadete açtık. Boukman Buhara, ülkedeki ilk minareli cami olma özelliği taşıyor." dedi.

Caminin, Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirebileceği büyüklükte olduğunu ifade eden Tutkun, ibadethanenin Cape Haitien şehrinde önemli bir konumda yer aldığını dile getirdi.

Boukman Buhara Camisi'nin Haiti ile Dominik Cumhuriyeti sınırında olduğunu bildiren Tutkun, "Yol güzergahında bulunması dolayısıyla da önemli olan cami, ayrıca ülkedeki Müslümanların temsil gücüne katkıda bulunuyor. Cape Haitien'deki üniversite öğrencilerinden de İslam ve camiye karşı bir teveccüh oluştu. Müslüman 40 öğrenci, geçtiğimiz günlerde camideki iftar programına katıldı." diye konuştu.

Tutkun, yaklaşık 130 bin dolara mal olan caminin bulunduğu alanda, TDV tarafından yaptırılan, Haitili Müslüman ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü "Cape Haitien Children of Hope (Umudun Çocukları)" okulunun da yer aldığını kaydetti.

- "Türkiye ve yurt dışında cami inşasının bayraktarı"

Vakıflarının, Türkiye ve yurt dışında cami inşasının bayraktarlığını yaptığını anlatan Tutkun, "TDV, bugün ezan sesine hasret Müslümanlar için sevgi mekanları camiler inşa etmektedir. Vakfımızın halen 9 ülkede 17 cami inşaatı, 7 ülkede yer tahsis ve projelendirme işlemleri olmak üzere 24 cami projesi bulunuyor. Ülkemizde ise 5 caminin inşaatı, 4 caminin proje işlemleri devam ediyor." dedi.

Kazakistan'da Hoca Ahmet Yesevi, Rusya'da ise iç dekorasyon ve tezyinatını gerçekleştirdikleri Moskova Merkez camilerinin geçen yıl ibadete açıldığını bildiren Tutkun, şu ifadeleri kullandı:

"Arnavutluk Tiran Merkez Camisi’nin temeli de Mayıs 2015'te atıldı. Somali Merkez, Somali Abdülaziz, Filipinler Fatih, Filipinler Osmanlı ve Mali Eyüp Sultan camileri de son dönemde tamamlanarak, Müslümanların istifadesine sunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV iş birliğiyle yapılan Amerika Diyanet Merkezi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle 2 Nisan'da hizmete açıldı. Halen Lefkoşa Hala Sultan, Kırgızistan Bişkek, Arnavutluk Tiran Merkez, Belarus Minsk, Filipinler Tacloban, Cibuti Merkez camileri, Kırım Seyyit Settar Camisi ve Medresesi ile Gazze'de 9 caminin inşaatları sürüyor."

Vakfın bugüne kadar yurt içinde 3 bin 603 cami, 419 mescit, 2 bin 582 Kur'an kursu, 5 eğitim merkezi yaptığını belirten Tutkun, yurt dışında ise 25 ülkede 100'ün üzerinde cami ve eğitim binası inşa ettiklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×