Hacıosmanoğlu'nun "aşağılama" davası

- Eski Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu: -"Ben hiçbir kesimi rencide etmedim. Olay tarihinde yaşadığımız sıkıntılı durumu ve süreci izah etmek için bahsedilen sözleri sarf ettim"

Hacıosmanoğlu'nun
30 Eylül 2016 Cuma 12:38

İSTANBUL (AA) - Eski Trabzon Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor-Gaziantep futbol maçı sonrasında kadınlara yönelik, "yayın yoluyla halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak alelen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davada ifade verdi.

İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık İbrahim Hacıosmanoğlu daha önce ifade verdiği için gelmedi. Duruşmada, katılan Tuba Torun'u avukatı Tuğba Horosanlı, İzmir Barosu'nu ise avukat Seda Ayaz Aksoy temsil etti.

Hakkında geçen celse yakalama kararı çıkarılan ve duruşma öncesi ifadesi alınan Hacıosmanoğlu, savunmasında suçlamaları reddetti.

Kimseyi aşağılamadığını öne süren Hacıosmanoğlu, şunları kaydetti:

"Ben hiçbir kesimi rencide etmedim. Suç kastım yoktur. Olay tarihinde yaşadığımız sıkıntılı durumu ve süreci izah etmek için bahsedilen sözleri sarf ettim, ancak kimseyi aşağılamak niyetim yoktu. Zira benim için en değerli varlık annemdir, o da bir kadındır. Olaydan sonra reklam peşinden koşan kişiler benim bu sözlerimi çarpıtıp basına yanlış aksettirdiler. Huzurunuzda da yanlış anlaşıldığım için tekrar kadınlardan özür diliyorum. Kesinlikle aşağılama kastım yoktur. "

Sarf ettiği sözlerinin çarptırıldığını iddia eden Hacıosmanoğlu, olayın yaşandığı gün televizyon programlarına çıkarak niyetinin ne olduğunu anlatmaya çalıştığını da tutanaklara geçirdi.

Söz alan Aksoy, sanık Hacıosmanoğlu'nun üzerine atılı suçu işlediğini ifade ederek, cezalandırılmasın talep etti.

Hakim, duruşmada geçici olarak görevlendirildiğini belirterek, duruşmayı 27 Aralık'a erteledi.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, 28 Ekim 2015'te Trabzonspor-Gaziantepspor futbol takımları arasında beraberlikle sonuçlanan karşılaşma sonrası eski Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, gazetecilere yaptığı açıklamaya yer verildi.

İddianamede Hacıosmanoğlu'nun, "Ben 49 yaşına kadar adam gibi yaşadım, kadın gibi yaşamadım. Ben Trabzonspor için kapalı cezada yatmaya razıyım, konuştuklarımın hepsinin suç olduğunu biliyorum. Ben kadın gibi 100 sene yaşayacak yerde adam gibi bir sene yaşarım ve sonucunda ölüm de varsa bir gün yaşarım ertesi gün ölürüm" şeklinde sözler sarf ettiği belirtildi.

Bilirkişinin hazırladığı raporun da yer aldığı iddianamede, Hacıosmanoğlu'nun futbol maçı sonrasında kadınlara yönelik kullandığı ifadelerle, "yayın yoluyla halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×