Güney Sudan'ın eski Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti

Güney Sudan'ın eski Cumhurbaşkanı ülkeyi terk etti
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:25

ANKARA (AA) - Güney Sudan'da muhaliflerin lideri konumundaki eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'ın ülkeyi terk ettiği bildirildi.
Machar'ın partisi Sudan Halk Kurtuluş Hareketi’nin (SPLM) sözcüsü Mabior Garang, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Güney Sudan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Machar'ın Doğu Afrika bölgesinde güvenli bir ülkeye gittiğini kaydetti.
Garang, Machar'ın konuyla ilgili basın açıklaması yapmasının beklendiğini belirtti.
Machar, Güney Sudan'da 8 Temmuz'daki çatışmaların ardından başkent Cuba'yı terk etmişti. Muhalif lider Machar'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine bir süre önce eski Madencilik Bakanı Taban Deng Gai getirilmişti.
Sudan hükümeti ile SPLM arasında, üzerinde anlaşmazlıkların olduğu Mavi Nil ve Güney Kordofan vilayetlerine ilişkin düzenlemeler hakkında doğrudan müzakereler geçen hafta Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başlamıştı. Daha sonra barış görüşmeleri tarafların anlaşamaması sonucu askıya alınmıştı.
Güney Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Taban Deng Gai, iki gün önce Nairobi’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Machar’ın Güney Sudan’a yeniden savaş açmak için başkent Cuba’dan çıkmaya karar verdiğini söylemişti.
Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile eski yardımcısı Machar yanlıları arasında temmuz ayında Cuba'nın farklı bölgelerinde meydana gelen çatışmalarda, aralarında 30'dan fazla sivilin de bulunduğu yaklaşık 270 kişi yaşamını yitirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×