Güney Sudan'daki olaylar

- Geçen hafta başlayan çatışmaların ardından başkent Cuba'da kısmen sükunet hakim

Güney Sudan'daki olaylar

CUBA (AA) - Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile yardımcısı Riek Machar yanlıları arasında geçen perşembe günü başlayan ve pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından hayat kısmen normale döndü.

Kısmi sükunetin hakim olduğu kentte çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden sivillerin dönmeye başladığı gözlenirken, ana çarşılar ile dükkan ve bankaların da yeniden kapılarını açtığı görüldü.

Devlet Başkanlığı basın merkezi kaynakları, Mayardit'in bugün öğle saatlerinde ülkedeki gergin durumun nasıl kontrol altına alınacağı konusunu görüşmek üzere yardımcısı Machar ile bir toplantı düzenleyeceğini belirtti.

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da hükümete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında perşembe günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda 190'ı muhalif gruplardan, 44'ü hükümete bağlı güçlerden, 35'i sivil toplam 269 kişinin yaşamını yitirmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) şiddet olaylarını kınamış, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Güney Sudan'a silah ambargosu uygulanması çağrısında bulunmuştu.

2005'te varılan Kapsamlı Barış Anlaşması (CPA) gereği, 9 Ocak 2011'de düzenlenen referandumda yüzde 98,83 oy oranıyla Sudan'dan ayrılma kararı alan ve 9 Temmuz 2011'de bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, BM'nin 193'üncü, Afrika Birliği'nin de 54'üncü üyesi olmuştu.

Ülke, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in,16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsü ile suçlayarak görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Afrika Birliği ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin (IGAD) gözetiminde gerçekleşen barış görüşmeleri sonucunda, Mayardit hükümeti ile Machar taraftarı silahlı muhalif gruplar, 17 Ağustos 2015'te "tartışmalı tüm tarafların katılımıyla 3 yıl süreli geçici bir hükümetin kurulmasının ardından genel seçimlere gidilmesini" öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Anlaşmanın uygulanması çerçevesinde mevcut hükümet feshedilerek, 28 Nisan'da geçici hükümet kurulmuştu. Geçici hükümette sandalyeler, "hükümet, muhalefet ve eski siyasi tutuklular grubu" olmak üzere üç taraf arasında bölüşülmüştü.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×