Güney Sudan hükümetinin çocukları silahlandırdığı iddiası

- BM'ye göre, ülkede yeni bir çatışma ihtimaline karşı en küçükleri 12 yaşında olan yüzlerce çocuk silahlandırılıyor

Güney Sudan hükümetinin çocukları silahlandırdığı iddiası
19 Ağustos 2016 Cuma 12:05

ANKARA (AA) - Güney Sudan hükümetinin, ülkede yeni bir çatışma ihtimaline karşı en küçükleri 12 yaşında olan yüzlerce çocuğu silahlandırdığı iddia edildi.

Associated Press ajansının ele geçirdiği, Birleşmiş Milletler'e ait belgede, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in görevlendirdiği üst düzey bir yetkilinin, ülkedeki bir köyde tüm erkek çocukları zorla silahlandırdığı belirtildi.

Silahlandıran çocuk askerlerin en küçüklerinin 12 yaşında olduğu belirtilirken, sayılarına ilişkin bilgi verilmedi.

Belgede ayrıca çocukların, BM Güvenlik Konseyi'nin Güney Sudan'a dört bin askerden oluşan ek barış gücü gönderilmesi kararını geçen hafta onaylamasının hemen ardından silahlandırılmaya başlandığı belirtiliyor.

Güney Sudan'da silahlı örgütlerin sıklıkla çocukları, ailelerin en önemli geçim kaynağı olan sığırlarına el koyma tehdidiyle kendi saflarına kattığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Güney Sudan'da sadece bu yıl 650 çocuğun silahlı gruplara katıldığını, 2013 yılı aralık ayında başlayan çatışmalardan bu yana yaklaşık 16 bin çocuğun silahlandırıldığını duyurmuştu.

Güney Sudan Ordu Sözcüsü Lul Ruai Koang, konuyla ilgili, gençlerin orduya kendi arzularıyla katıldığını, çocukların silahlandırılmasından haberdar olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile eski yardımcısı Rick Machar yanlıları arasında 8 Temmuz'da başlayan çatışmalarda, aralarında 30'dan fazla sivilin bulunduğu yaklaşık 270 kişi yaşamını yitirmişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 15 yaşından küçük çocukların askere alınmasını ve çatışmalarda kullanılmasını savaş suçu kabul ediyor.

Afrika'da aralarında Somali, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin de bulunduğu birçok ülkede çocuk askerlerin kullanıldığı belirtiliyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×