Güney Sudan'daki siyasi gelişmeler

Güney Sudan'da Tarım Bakanı Ajavin, Madencilik Bakanı Gai'nin Devlet Başkanlığı Birinci Yardımcılığı'na getirilmesine tepki olarak görevinden istifa etti

Güney Sudan'daki siyasi gelişmeler
01 Ağustos 2016 Pazartesi 19:48

Güney Sudan'daki geçici hükümette Tarım Bakanı ve muhalif Demokratik Değişim Partisi Başkanı Lam Akol Ajawin, Madencilik Bakanı Taban Deng Gai'nin Devlet Başkanlığı Birinci Yardımcılığına getirilmesine tepki olarak bakanlıktan istifa ettiğini duyurdu.

Ajawin, başkent Addis Ababa'da düzenlediği basın toplantısında, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in barış anlaşmasını çiğnediğini ve Gai'nin tayininin anlaşmaya aykırı olduğunu söyleyerek, hem bakanlıktan hem de Barış Anlaşmasını Denetleme Komiserliği'nden istifa ettiğini belirtti.

Gai'yi başlangıçtan itibaren "vilayetlerin sayısının artırılması ve parlamentonun yeniden şekillendirilmesi" gibi konularda Mayardit ile aynı görüşte olmakla suçlayan Ajawin, mevcut hükümetin meydana getirdiği parçalanma ortamında ülkede faaliyette bulunmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Geniş yelpazeli bir muhalif cephe kurmak için Cuba'dan ayrıldığını dile getiren Ajawin, Güney Sudan'ın kurtarılması için muhalif grupların birlikte hareket etmesi gerektiğine işaret etti.
Güney Sudan devlet televizyonunun haberine göre, Mayardit, 8 Temmuz'dan bu yana nerede olduğu bilinmeyen Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Machar'dan doğan boşluğu doldurmak için isyancıların tavsiyesi üzerine göreve Madencilik Bakanı Taban Deng Gai'nin getirilmesine karar vermişti. İsyancılar 23 Temmuz'da, Machar dönünce görevi bırakmak üzere cumhurbaşkanlığı birinci yardımcılığı görevine Gai'yi aday gösterdiklerini duyurmuştu.

Machar'ın sözcüsü James Gatdet Dak da söz konusu görev değişiminin ardından yaptığı açıklamada, Machar'ın görevden alınmasının sadece barış antlaşmasının ihlali değil aynı zamanda tüm barış sürecinin de sonlanması anlamı taşıdığını ifade etmişti. Dak, Machar'ın yerine atanan Taban Deng Gai'nin isyancı güçlerin fiili komutanı olmadığı ve isyancı liderlerin yüzde 95'inin hala Machar'a bağlı olduğunu belirtmişti.

Ülkedeki barış süreci, Mayardit'e bağlı güvenlik güçleriyle Machar yanlıları arasında 8 Temmuz'da yeniden başlayan çatışmalarla sekteye uğramıştı. Yaklaşık 270 kişinin öldüğü çatışmaların ardından taraflar, 11 Temmuz'da ateşkes ilan etmişti.

Sudan'dan ayrılarak beş yıl önce bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmiş, uluslararası kuruluşların gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucunda 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında antlaşmaya varılmıştı. Antlaşmaya uygun olarak kurulan geçici ulusal hükümet 28 Nisan'da göreve başlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×