Güney Kore'ye konuşlandırılacak THAAD sistemi

- Tepkilerin ardından, THAAD füzelerinin golf sahasına konuşlandırılması planlanıyor

Güney Kore'ye konuşlandırılacak THAAD sistemi

SEUL (AA) - Güney Kore, Kuzey Kore tehdidine karşı ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzelerini, ülkenin güneydoğusunda özel bir golf sahasına konuşlandırmayı planlıyor.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Güney Kore Lotte Grubu'na ait golf sahasının, THAAD'ın daha önce yerleştirilmesi planlanan Seongju kasabasında yer aldığı, ancak yerleşim birimlerinden daha uzakta bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Lotte firmasının yetkilileriyle golf sahasının satın alınması konusunun görüşülmesi için hazırlıkların yapıldığı kaydedildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, bakanlığın konuyu milletvekilleri ve yerel yetkililere aktardığını söyledi. Milletvekillerine sunulan belgede, dağda kurulması planlanan diğer alandan ziyade daha az inşaat gerektiren golf sahasının ideal olduğu ifade edildi.

Golf sahasının yakınındaki Gimcheon şehri sakinleri, projeye tepki gösterdi.

Seul ve Washington yönetimleri, THAAD'ın gelecek yıl sonuna kadar Seongju kasabasına konuşlandırılacağını açıklamıştı.

THAAD radar sistemlerinden yayılacak elektromanyetik dalgaların sebep olacağı muhtemel sağlık sorunlarından endişe duyan ve protestolar düzenleyen Seongju halkı, 15 Temmuz'da kasabayı ziyaret eden Başbakan Hwang Kyo-ahn'a yumurta ve pet şişe fırlatmıştı.

Hükümeti tercihinde şeffaf olmamakla itham ederek projeye karşı çıkan yaklaşık iki bin kişi 21 Temmuz'da başkent Seul'e gelmişti.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve bunun, casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini savunuyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×