Güney Çin Denizi'ndeki gerilim

- Çin Donanma Komutanı Vu: - "Çin'e karşı yapılan her türlü askeri gövde gösterisi karşılığını bulacak" - "Her türlü kışkırtmaya cevap verecek hazırlığımız var"

Güney Çin Denizi'ndeki gerilim

PEKİN (AA) - Çin Donanma Komutanı Amiral Vu Şıngli, Güney Çin Denizi'nde ülkesine karşı yapılan her türlü askeri gövde gösterisinin karşılığını bulacağını söyledi.

ABD Donanma Komutanı Amiral John Ricardson, temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Pekin'de mevkidaşı Vu ile görüştü.

Vu, ABD'li mevkidaşına her türlü kışkırtmaya cevap verecek hazırlığı yaptıklarını, Pekin yönetiminin, sorunları barışçıl müzakere yoluyla çözmekten taraf olduğunu belirterek, krizlerin, yönetim ve kontrol mekanizması işletilerek, kurallara göre çözülmesi çağrısında bulundu.

Güney Çin Denizi'nde bulunan adalardaki inşa faaliyetlerini yarıda bırakmayacaklarını kaydeden Vu, "Bu adalar üzerindeki savunma seviyemiz, bize yönelen tehditlere göre şekillenir. Çin'e karşı yapılan her türlü askeri gövde gösterisi karşılığını bulacak" ifadelerini kullandı.

Çin, ülkenin güneyindeki Haynan eyaletinin güney ucundaki Nanşa ada parçaları çevresinde denizi kumla doldurmak suretiyle havalimanı, gözlem kulesi ve liman inşası gibi faaliyetler yürütüyor.

ABD, Pekin yönetimini, adaları "askerileştirmek suretiyle bölgede tansiyonu artırmakla" suçluyor. Çin ise ABD donanma gemilerinin bölgede "sefer özgürlüğü bahanesi ile gövde gösterisi yapmaya çalıştığını" savunarak, Washington yönetimine "konuya taraf olmaması" çağrısında bulunuyor.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervlerinin bulunduğuna inanılan Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan'ın hak iddia etmesi nedeniyle bölgede uzun süredir gerilim yaşanıyor.​

Filipinler, 2013'te BM Daimi Tahkim Mahkemesine başvurarak, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklarda hak iddia etmesiyle ilgili dava sürecini başlatmıştı. Lahey'de bulunan mahkeme, 12 Temmuz'da açıkladığı kararda Çin'in Filipinler'in egemenlik haklarını ihlal ettiğine ve suni adalar inşa ederek Güney Çin Denizi'ndeki mercan kayalıklarına büyük zarar verdiğine hükmetmişti. Kararda, Çin'in, Güney Çin Denizi sularında ve kaynaklarında tarihten gelen ayrıcalıklı bir kontrole sahip olduğu yönündeki iddiasıyla ilgili herhangi bir kanıt bulunmadığı belirtilmişti.

Güney Çin Denizi'nin tamamı üzerinde hak iddia eden Çin yönetimi, mahkemeye sert tepki göstererek kararı "mesnetsiz" olarak nitelemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×