Güney Çin Denizi'ndeki gerilim

- Çin, askeri tatbikat gerekçesyle Güney Çin Denizi'nin bir bölümüne üç gün süreyle sefer yasağı koydu

Güney Çin Denizi'ndeki gerilim

PEKİN (AA) - Çin yönetimi, Güney Çin Denizi'nin bir bölümünü askeri tatbikat nedeniyle kapatacağını bildirdi.

Ülkenin güneyindeki Haynan eyaleti Deniz İşleri İdaresi, yaptığı yazılı açıklama ile adanın güneydoğusundaki bir bölgeye, salı, çarşamba ve perşembe günleri yapılacak askeri tatbikat nedeniyle sefer yasağı konulduğunu belirtti. Pekin yönetimi, deniz üzerinde yapılacak tatbikatın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervlerinin bulunduğuna inanılan Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan'ın hak iddia etmesi nedeniyle bölgede uzun süredir gerilim yaşanıyor.​

Filipinler, 2013'te BM Daimi Tahkim Mahkemesine başvurarak Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklarda hak iddia etmesiyle ilgili dava sürecini başlatmıştı. Lahey'de bulunan mahkeme, 12 Temmuz'da açıkladığı kararda Çin'in Filipinler'in egemenlik haklarını ihlal ettiğine ve suni adalar inşa ederek Güney Çin Denizi'ndeki mercan kayalıklarına büyük zarar verdiğine hükmetmişti. Kararda, Çin'in, Güney Çin Denizi sularında ve kaynaklarında tarihten gelen ayrıcalıklı bir kontrole sahip olduğu yönündeki iddiasıyla ilgili herhangi bir kanıtın bulunmadığı belirtilmişti.

Güney Çin Denizi'nin tamamı üzerinde hak iddia eden Çin yönetimi, mahkemeye sert tepki göstererek kararı "mesnetsiz" olarak nitelemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×