"Güneş kardeşlerin" hayatı gün batımıyla kararıyor

- Pakistan'da gün içerisinde normal aktivitelerini sürdüren iki kardeş, gün battıktan sonra adeta "bitkisel hayata" giriyor - Baba Muhammed Haşim: - "Çocuklarımın gözleri havanın kararmaya başlamasıyla kapanıyor. Sonrasında ne açlık ne de susuzluk hissediyorlar. Beyin faaliyetleri duruyor. Doğal ihtiyaçlarını gidermek için tuvalete bile gitmiyorlar. Adeta güneş batınca bataryaları kapanıyor"

07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:41

İSLAMABAD (AA) - YUSUF HATİP - Pakistan'da gün içerisinde normal aktivitelerini sürdürebilen iki kardeş, gün battığında "derin bir uykuya" dalıyor.

Başkent İslamabad'daki bir hastanede yatan Abdul Reşid (9) ve Suhayb Ahmed (13) isimli kardeşlerin hastalığının nedeni de çaresi de bulunamıyor.

Güneş doğduğunda, hayatlarına normal şekilde devam eden kardeşler, güneşin batmasıyla beraber adeta "bitkisel hayata" giriyor, ne hareket edebiliyor ne de konuşabiliyor.

Çocukların babası Muhammed Haşim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havanın kararmaya başlamasının ardından çocukların gözlerinin kapandığını belirterek, "Evlatlarım gün batımıyla beraber tüm duyularını yitiriyor. Sonrasında ne açlık ne de susuzluk hissediyorlar. Beyin faaliyetleri duruyor. Doğal ihtiyaçlarını gidermek için tuvalete bile gitmiyorlar. Adeta güneş batınca bataryaları kapanıyor" ifadelerini kullandı.

Hastane yetkilisi ise hastalığın dünyada çok nadir görüldüğünü ifade ederek, "Hatta daha bu hastalığın ismi bile yok" dedi.

Yetkili, çocukların karanlığa değil güneşin doğup batmasına göre aktivitelerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Halk tarafından "güneş çocuklar" olarak adlandırılan iki kardeşin hastalığının nedenini ve tedavi yollarını bulmak için 13 doktor ve 32 tıp uzmanı çaba harcıyor.

Çocukların kan örnekleri ayrıntılı inceleme için yurt dışına gönderildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×