GÜNCELLEME - İzmir'de şüpheli araçta silah ve el bombası bulunması

- Ballıkuyu semtinde dün gece durdurulan otomobilde gözaltına alınan 4 kişinin terör örgütü PKK üyesi oldukları, zanlılardan 2'sinin örgütün dağ kadrosundan eylem için kente geldikleri belirlendi - Gece boyunca sürdürülen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi GÖZALTILARA İLİŞKİN DETAYLAR EKLENDİ

GÜNCELLEME - İzmir'de şüpheli araçta silah ve el bombası bulunması
07 Mayıs 2016 Cumartesi 14:41

İZMİR (AA) - İzmir'in Ballıkuyu semtinde dün gece durdurulan otomobilde silah, el bombası ve patlayıcı düzeneğiyle yakalanan 4 kişinin terör örgütü PKK üyesi oldukları, şüphelilerden 2'sinin örgütün dağ kadrosundan eylem için kente geldikleri tespit edildi.

Alınan bilgiye göre, incelemelerini sürdüren Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbarat raporlarından, gözaltındaki şüphelilerin terör örgütü PKK ile bağlantılı olduklarını belirledi. Zanlılardan ikisinin terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldıkları ve eylem amacıyla kente geldikleri saptandı.

Şüphelilerin, bağlantılı oldukları kişilere yönelik gece boyunca sürdürülen operasyonda İzmir ve Manisa'nın Turgutlu ilçesinde 4 kişi daha gözaltına alındı. Turgutlu'da gözaltına alınan 2 kişinin, örgüt üyelerine yardım ve yataklık yaptıkları, lojistik destek sağladıkları ileri sürüldü.

Otomobilde bulunan malzemeler arasında patlayıcı düzeneği, uzaktan kumanda ve gece görüş dürbününün de olduğu, bu malzemelerin doğuda terör örgütüne yönelik operasyonlarda ele geçirilenlerle benzerlik taşıdığı belirtildi.

Gözaltındaki 8 zanlının emniyetteki işlemleri sürüyor.

- Terör saldırılarıyla ilişkileri araştırılıyor

Şüphelilerin, Manisa'nın Soma ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırı ile İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde jandarma karakoluna düzenlenen roketatarlı saldırı ve askeri araca ateş açılmasıyla bağlantılarının olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

Ballıkuyu semtinde şüphe üzerine durdurulan otomobilde yapılan aramada 2 ruhsatsız silah, 3 el bombası ve patlayıcı yapımında kullanıldığı değerlendirilen malzemeler ele geçirilmiş, araçtaki 4 kişi gözaltına alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×